Inwestorzy boją się ryzyka

Anna Borys
opublikowano: 06-10-2006, 00:00

Rynek spokojnie przyjął decyzję ECB o podwyżce stóp o 25 pkt baz. do 3,25 proc. Jednak w komentarzu Jean-Claude’a Tricheta, szefa ECB, zabrakło oczekiwanych przez część graczy sygnałów, sugerujących, że stopy procentowe w strefie euro mogą wkrótce ponownie pójść w górę. W rezultacie umocniły się papiery niemieckie, a za nimi drożały także polskie.

Nie można jednak zapomnieć, że popyt na polskim rynku długu jest nadal ograniczony ze względu na ryzyko polityczne. Część inwestorów czeka na przyszłotygodniowe posiedzenie Sejmu, które może (ale nie musi) przesądzić o przyszłości obecnego parlamentu.

Dlatego zmiany cen na krajowym rynku obligacji były wczoraj ograniczone. O godz. 15.30 rentowność dwuletnich papierów skarbowych spadła do 4,81 proc., wobec 4,98 proc. dzień wcześniej, pięcioletnich wyniosła 5,28 proc. w porównaniu z 5,30 proc. w środę, dziesięcioletnich znalazła się na poziomie 5,43 proc., względem 5,44 proc. dnia poprzedniego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy