Inwestorzy cenią akcje Eurotela

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 21-11-2007, 00:00

Kurs, wbrew niedźwiedzim nastrojom, bije rekordy. Inwestorzy liczą na dobre wyniki

Silna przecena na warszawskim parkiecie powoduje, że z sesji na sesję przybywa spółek, których kursy sięgają rocznego dna. Przy tak kiepskich nastrojach nikt nie pamięta, że jeszcze kilka tygodni temu notowania wielu firm biły historyczne rekordy. Nikt, poza akcjonariuszami Eurotela, którzy wczoraj w trakcie sesji, a przede wszystkim przedwczoraj (kurs podskoczył o 9,4 proc.) liczyli wysokie zyski. Akcje ubiegłorocznego debiutanta zajmującego się sprzedażą usług sieci komórkowej Era w dobrym stylu ustanawiały historyczne szczyty.

W czasie ostatniej fali wyprzedaży (licząc od 29 października) papiery gdańskiej spółki zyskały 14 proc. Lepiej zachowywały się tylko akcje Pierwszego NFI oraz Fortuny. Dla porównania indeks maluchów sWIG80 stracił w tym czasie prawie 20 proc.

Skąd tak dobra passa Eurotela? Inwestorzy liczą, że spółka kontrolowana przez Krzysztofa Stepokura i Jacka Folarza (mają razem prawie 58 proc. akcji) podniesie tegoroczne prognozy finansowe. Zarząd Eurotela nie ukrywa, że wykona prognozę (zysk ma wynieść 4 mln zł) z nawiązką. Po trzech kwartałach firma zarobiła na czysto 3,6 mln zł, co stanowi 90 proc. planu rocznego. Ostatni raport analityczny, jaki ukazał się pod koniec sierpnia (BM BGŻ), zakładał tegoroczny zysk netto na poziomie 5,5 mln zł.

Oczekiwania rynku rozbudza świadomość, że końcówka roku jest zawsze dobra dla dystrybutorów usług telefonii komórkowych. W IV kwartale Eurotel może liczyć na tradycyjnie dobrą sprzedaż z racji okresu świątecznego.

Języczkiem u wagi jest zapowiedź powrotu do rozmów w sprawie przejęcia innych sieci sprzedaży. Spółka nie wyklucza, że skutki działań konsolidacyjnych poznamy jeszcze w tym roku. W grę wchodzi zakup sieci liczących od 30 do 60 punktów sprzedaży.

Decydujące znaczenie dla wyników będzie miał dalszy wzrost liczby autoryzowanych punków sprzedaży. Na koniec III kwartału Neotel miał 132 salonów i złożone wnioski na kolejne siedem. Wpływ na rezultaty wywrze także rosnąca sieć terminali elektronicznych do uzupełniania kont telefonów działających w systemach bezabonamentowych. Do końca roku firma chce mieć 450 takich jednostek.

co dalej

WyŻsze zyski, bĄdŹ spadek kursu

Spółka powinna dalej poprawiać wyniki, bo staje się droga na tle branży i całej giełdy. Obecnie jej wskaźnik C/Z oscyluje wokół 32. Dla konkurencyjnego Tella, który jest autoryzowanym przedstawicielem ogólnopolskim PTK Centertel, stosunek ceny do zysku wynosi około 20. Średni wskaźnik C/Z dla spółek giełdowych nie przekracza 20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu