Inwestorzy cenią odpowiedzialność

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 15-06-2012, 00:00

Polskie spółki mogłyby przyciągnąć więcej kapitału, gdyby zadbały o ład korporacyjny, społeczną odpowiedzialność i środowisko

Najwięksi inwestorzy na świecie przykładają coraz większą wagę do odpowiedzialnego inwestowania (ang. Socialy Responsible Investment, SRI). Oznacza to, że przy ocenie kondycji spółek istotne stają się dane pozafinansowe, które pozwalają na lepsze poznanie firmy i uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy warto w nią zainwestować na dłużej oraz jakie są możliwości zminimalizowania ryzyka inwestycyjnego.

Niedoceniane wskaźniki

Dowiedziono, że firmy uznane za odpowiedzialne społecznie mają wyższą rentowność kapitałów własnych nawet w czasach kryzysu. Wynika to z prostych zasad. Spółka, w której pracownicy są zadowoleni z warunków pracy, nie będzie zagrożona strajkiem, a więc przestojem w produkcji, a wdrażająca nowe technologie pozwalające na oszczędności na zużyciu surowców energetycznych będzie generowała niższe koszty. Na świecie korzyści te doceniono. W ciągu pięciu ostatnich lat wartość aktywów SRI wzrosła ponad 300-krotnie. Wzrost ten — niestety — ominął Polskę.

Robert Sroka, ekspert ds. CSR Pracodawców RP, twierdzi, że niektórzy duzi gracze nie interesują się naszym rynkiem, ponieważ polskie spółki nie raportują wskaźników pozafinansowych albo robią to słabo. Tracą na tym inwestorzy indywidualni i posiadacze jednostek funduszy akcyjnych inwestujących na warszawskiej GPW. Traci również skarb państwa przy prywatyzacjach, ponieważ dobre zarządzanie ryzykami społecznymi i środowiskowymi może zwiększyć pozycję firmy na rynku i jej atrakcyjność w oczach inwestora.

Respect lepszy od WIG20

Ciekawe wnioski wypływają z badań GES Investment Services. Szwedzka organizacja porównała indeksy blue chipów we wszystkich głównych krajach europejskich oraz w Turcji i w Izraelu. Analizie poddano 30 indeksów obejmujących 735 firm. Oprócz indeksów największych spółek uwzględniono polski Respect — indeks spółek odpowiedzialnych społecznie. Oceniano zarządzanie środowiskiem, odpowiedzialność społeczną oraz ład korporacyjny w skali 0-3 pkt. Niski wynik oznacza brak informacji lub całkowite zaniedbanie danej kategorii, a wysoki, że spółka posiada odpowiedni system zarządzania, stosuje wymagane procedury, publikuje dane dotyczące wydajności oraz podlega niezależnemu audytowi zewnętrznemu. Wynikiem analizy jest średnia ocena firm w poszczególnych indeksach. Warszawskie wskaźniki nie zachwycają. W ocenie zarządzania środowiskiem Respect zajął 20. miejsce, a WIG20 — 21. W kategorii „odpowiedzialność społeczna” indeksy uplasowały się — odpowiednio — na 20. i 23. pozycji. Znacznie wyżej oceniono ład korporacyjny. Respect zajął 12. miejsce, WIG20 — 19.

Na rynku pozagiełdowym nie jest lepiej. 60 proc. przedsiębiorstw państwowych i spółek z udziałem skarbu państwa nie publikuje żadnych istotnych danych pozafinansowych. Firma doradcza Accreo Taxand razem z Global Engagement Services przebadała ponad 200 firm: ani jedna nie uzyskała najwyższej oceny „a” w którejś z kategorii.

— Polskie firmy niewiele uwagi poświęcają kwestiom zrównoważonego rozwoju. Tylko nieliczne próbują podejść do problemu całościowo. Pozostałe ograniczają się do wdrażania polityki zintegrowanego systemu zarządzania, obejmującego zagadnienia ochrony środowiska, a czasem również bezpieczeństwa i higieny pracy — mówi Robert Sroka.

Jego zdaniem, zasady ładu korporacyjnego opierają się przede wszystkim na dwóch kryteriach: na nominowaniu kobiet na stanowiska rady nadzorczej oraz publikowaniu struktury własnościowej spółki. Firmom tematyka ładu korporacyjnego jest jednak najbliższa, choć aż 68 proc. przedsiębiorstw otrzymało ocenę „c”. Jeszcze gorzej jest w zarządzaniu środowiskiem — najniższą ocenę otrzymało 80 proc. firm. Z badania wynika też, że tematyka odpowiedzialności społecznej właściwie nie istnieje. Tylko 4 proc. spółek uzyskało ocenę wyższą od „c”.

W pogoni za Szwecją

Najlepiej wypadli reprezentanci przemysłu ciężkiego, zwłaszcza sektor chemiczny, paliwowo-energetyczny, górniczy i dostawców energii. Zdaniem autorów raportu na wyróżnienie zasługują: Lotos, Orlen, PGNiG, KGHM, Puławy, PGE Elektrownia Opole i Enea, które swoim zainteresowaniem obejmują wszystkie kryteria ESG. Ciech, Azoty Tarnów, ZCh Police, Huta Pokój, PGWiR, ZAK i ZGM Zębiec skupiają natomiast uwagę na ochronie środowiska.

— Komisja Europejska coraz wyraźniej podkreśla potrzebę poprawy transparentności działań firm za pomocą zwiększenia ilości i jakości ujawnianych danych ESG. Zmusiło to również Polskę do zajęcia się tą tematyką. Specjalny zespół przygotował „Rekomendacje w zakresie wdrażania założeń koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw w Polsce”. Za przykład stawiane są Szwecja, Dania i Hiszpania, które wprowadziły wytyczne dla spółek — mówi Robert Sroka.

8% O tyle od początku 2011 r. spadł Respect Index. W tym czasie WIG20 spadł o 21 proc.

Słowniczek

ESG — dane o obszarze środowiskowym, społecznym oraz ładzie korporacyjnym

SRI — społecznie odpowiedzialne inwestowanie

CSR — odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu