Inwestorzy chcą zarobić, więc podbijają inflację

Jarosław Romanowski
19-02-2010, 00:00

Obserwując rynek surowców na przestrzeni ostatnich lat, można dojść do ciekawych wniosków. Podczas wielu poprzednich cykli koniunkturalnych można było zauważyć zależność pomiędzy cenami surowców a poziomem inflacji. Wzrostowi wskaźników inflacji towarzyszył wzrost cen surowców. Wytłumaczenie takiej zależności było proste: inflacja zwiększała się, gdyż jednocześnie gospodarka światowa rozwijała się i stymulowała zwiększone zapotrzebowanie na surowce. Wpływało to tym samym na wzrost ich cen na rynkach światowych.

Obecnie w największych gospodarkach można zaobserwować stopniowy wzrost wskaźników inflacji. Jeszcze w lipcu ubiegłego roku wskaźniki inflacji, mierzonej indeksem CPI dla głównych obszarów gospodarczych, znajdowały się poniżej zera. Tak było w USA (–2,1), w Chinach (–1,8) i strefie euro (-0,9). Od tamtego czasu mamy jednak do czynienia z powolnym, ale systematycznym wzrostem indeksów cen. Grudniowe odczyty pokazały znacznie wyższe wartości. W USA było to 2,7 proc., w Chinach 1,5 proc., a w strefie euro 0,9 proc..

Jednym z głównych czynników napędzających skok cen w gospodarkach światowych jest wzrost cen surowców. Jednakże obecne zwiększanie się cen surowców nie wynika tylko z popytu fizycznego, ale także z zaangażowania inwestorów finansowych. Wykorzystując niskie stopy procentowe, próbują oni zarobić na wzroście cen różnych towarów: miedzi, ropy czy cukru.

Poziomy niskich stóp procentowych nie będą jednak utrzymywane przez banki centralne w nieskończoność. Władze chińskiego banku centralnego już wykonały pierwsze kroki w kierunku zacieśnienia polityki monetarnej, dwukrotnie decydując się na zwiększenie poziomu rezerw obowiązkowych w bankach. Amerykański Fed i Europejski Bank Centralny prawdopodobnie także zdecydują się na podwyżki stóp procentowych w najbliższej przyszłości. Odcięcie dopływu taniego pieniądza na rynek finansowy może negatywnie wpłynąć na ceny surowców. Będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której wzrostowi inflacji na rynkach światowych będzie towarzyszył spadek cen surowców. Należy jednak podkreślić, że taka anomalia może wystąpić jedynie w krótkim terminie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Romanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy chcą zarobić, więc podbijają inflację