Inwestorzy czekają na aukcję

Marek Knitter
opublikowano: 21-05-2003, 00:00

Inwestorzy na rynku papierów skarbowych spokojnie czekają na dzisiejszą aukcję obligacji 5-letnich. Dane GUS dotyczące produkcji przemysłowej w kwietniu nie wpłynęły znacząco na notowania na rynku wtórnym. Gracze są niemal pewni, że Rada Polityki Pieniężnej dokona redukcji stóp procentowych w przyszłym tygodniu o 25 pkt bazowych.

Po otwarciu rynku wtórnego część inwestorów zaczęła wyprzedaż papierów. Obroty nie były jednak zbyt duże. Rentowności delikatnie wzrosły — o 2-3 pkt bazowe. Dalszy spadek cen obligacji został jednak szybko powstrzymany i do czasu publikacji danych o produkcji niewiele się zmieniło. Na elektronicznym rynku papierów skarbowych CeTO do godz. 16.00 zawarto 33 transakcje o wartości 335 mln zł.

Dane o dynamice produkcji przemysłowej w kwietniu okazały się bardzo pozytywne i były znacznie lepsze od oczekiwań. Inwestorzy powstrzymali się jednak od zamykania pozycji — ich zdaniem cięcie stóp procentowych przez radę może doprowadzić do utrwalenia pozytywnego trendu w produkcji. Pod koniec notowań na rynku wtórnym rentowność obligacji 2-letnich wyniosła 4,75 proc., 5-letnich — 4,86 proc., a 10-letnich — 5,10 proc.

Dla inwestorów najważniejszy dzisiaj będzie przetarg 5-letnich obligacji PS0608 o wartości 3 mld zł. Popyt powinien być stosunkowo wysoki, a rentowność zbliżona do rynkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy czekają na aukcję