Inwestorzy czekają na decyzje banków centralnych, szczególnie Fed

  • PAP
opublikowano: 17-06-2019, 09:43

Globalni inwestorzy czekają w tym tygodniu na decyzje banków centralnych, szczególnie Fed. Giełdy w zachodniej Europie notują na razie małe zmiany indeksów, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wskaźnik Stoxx 600 zyskuje 0,1 proc., a zwyżkom przewodzą spółki z sektora technologicznego i bankowego. Tracą tour-operatorzy.

Indeks banków rośnie o 0,9 proc. Deutsche Bank zwyżkuje o 3,8 proc. HSBC, BBVA i Santander są na plusie po 0,8 proc., a ING rośnie o 1,2 proc.

Akcje spółki Lufthansa tanieją o 11 proc. po obniżeniu prognoz zysku tego przewoźnika, już po raz drugi w tym roku.

W ciągu najbliższych kilku dni swoje posiedzenia w sprawie polityki monetarnej odbędą: Fed, Bank Anglii, Norges Bank oraz Bank Japonii.

Najważniejsze dla graczy rynkowych jest środowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Po dobrych, piątkowych danych makro z amerykańskiej gospodarki komentarze Fed mogą nie być już tak mocno gołębie - oceniają analitycy.

W poniedziałek z kolei bankierzy z Europejskiego Banku Centralnego spotkają się na forum w Sintrze, w Portugalii, gdzie spodziewane są dyskusje i debaty na temat perspektyw gospodarczych.

Członek Rady Prezesów EBC Benoi Coeure powiedział w wywiadzie dla "Financial Times", że bank centralny strefy euro podejmie działania, jeśli będzie to konieczne, aby wesprzeć gospodarkę eurolandu i że może stanąć przed taką decyzją w ciągu najbliższych miesięcy.

"Ten tydzień powinien być raczej spokojny, a gracze rynkowi czekają szczególnie na środową decyzję Fed i na sygnały, że w lipcu można spodziewać się cięcia amerykańskich stóp procentowych" - mówi Jaime Espejo, zarządzający funduszami akcji w Imantia Capital w Madrycie.

"Mieliśmy trochę hałasu związanego z wojną handlową USA-Chiny, bo sekretarz ds. handlu USA +wylał kubeł zimniej wody+ na oczekiwaną umowę z Pekinem" - dodaje.

Sekretarz handlu Ross Willbur ocenił, że perspektywa porozumienia handlowego jest mało prawdopodobna po ewentualnym spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem przy okazji szczytu G-20 w tym miesiącu.

Na rynku walutowym euro zyskuje 0,05 proc. do 1,1209 USD, a brytyjski funt traci 0,1 proc. do 1,2581 USD.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 2,10 proc.

Ropa na NYMEX tanieje o 0,5 proc. do 52,24 USD/b.

Złoto na Comex traci 0,3 proc. do 1.337,73 USD za uncję - najmocniej od tygodnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu