Inwestorzy czekają na decyzję RPP

Marek Knitter
opublikowano: 25-02-2003, 00:00

Na rynku wtórnym obligacji inwestorzy nie grali wczoraj zbyt agresywnie. W tym tygodniu ich oczy zwrócone będą na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i zaplanowaną na środę decyzję o wysokości stóp.

Już początek notowań zapowiadał stagnację na rynku obligacji. Cześć inwestorów przygotowywała się do aukcji bonów skarbowych o wartości 1,3 mld zł. Popyt z ich strony na papiery roczne wyniósł ponad 3,74 mld zł, a na bony 26-tyg. 469,19 mln zł. Rentowność bonów rocznych spadła do 5,768 proc. z 5,848 proc. na poprzednim przetargu. Do 6,019 proc. z 5,999 proc. wzrosła średnia rentowność papierów 26-tyg. Na kolejnym przetargu resort finansów zaoferuje papiery o łącznej wartości 1,1 mld zł.

Na elektronicznym rynku papierów skarbowych również nie zanotowano większych obrotów. Do godziny 16.00 na CeTO zawarto 9 transakcji o łącznej wartości 45 mln zł. Inwestorów w naszym regionie zaskoczył węgierski bank centralny, który podwyższył jedną ze stóp o 200 pkt bazowych. Może to zapowiadać podniesienie w najbliższym czasie również głównej stopy. Na razie inwestorzy w Polsce nie zareagowali jednak na decyzję banku centralnego Węgier. Pod koniec notowań na rynku wtórnym obligacji rentowność obligacji 2- -letnich wyniosła 5,58 proc., 5-letnich — 5,41 proc., a 10-letnich — 5,58 proc.

Inwestorzy przede wszystkim będą teraz czekać na decyzję RPP. Rynek liczy, że rada obniży stopy przynajmniej o 25 pkt bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy czekają na decyzję RPP