Inwestorzy czekają na nowe dane makroekonomiczne

TMS
opublikowano: 19-11-2007, 10:21

Początek poniedziałkowej sesji na krajowym rynku walutowym rozpoczynamy w okolicach zamknięć z końca minionego tygodnia. Kurs EUR/PLN o godzinie 9.00 wynosił 3,66, natomiast notowania USD/PLN znajdowały się na poziomie 2,50.

Rozpoczęta kilka dni temu korekta wzrostowa na tych parach wydaje się zbliżać do końca, ponieważ inwestorzy nie wykazują większych chęci do sprzedaży złotego. Jest to raczej zrozumiałe ze względu na brak sygnałów świadczących na niekorzyść rodzimej waluty. Na rynek docierają raczej kolejne informacje sugerujące, iż koniec roku powinien być kontynuacją spadkowego trendu, który może doprowadzić do nowych rekordowo niskich kursów dolara i euro wobec złotego.

Jedną z takich bardzo pozytywnych publikacji była piątkowa dynamika przeciętnego wynagrodzenia. Okazało się, że wzrosło ono o 11% podczas gdy prognozy zakładały jedynie 9,7%. Na takie dane od razu zareagował przedstawiciel Rady Polityki Pieniężnej Mirosław Pietrewicz. Powiedział on, że tak silne tempo wzrostu płac nie jest pozytywne z punktu widzenia realizacji celu inflacyjnego. Naszym zdaniem obecnie podwyżka stopy procentowej przez RPP w listopadzie jest już niemal pewna.

Inwestorzy będą jednak oczekiwać jeszcze na nowe dane makroekonomiczne, które zostaną opublikowane w tym tygodniu. Już jutro poznamy inflację PPI w październiku (r/r), natomiast w piątek poznamy inflację bazową również za październik. Jedynym zagrożeniem dla złotego jest więc sytuacja na rynku zagranicznym. Gdyby kurs EUR/USD wybił się dołem z obecnej konsolidacji należy wtedy oczekiwać przedłużenia korekty spadkowej złotego. Jednakże tak jak zostało już wspomniane wyżej trend na PLN jest wzrostowy i nie należy obecnie liczyć na większą deprecjacje rodzimej waluty.

Pierwszą sesję nowego tygodnia na rynku zagranicznym rozpoczynamy od niewielkich zamian. Kurs EUR/USD od kilku dni porusza się w konsolidacji w przedziale 1,46 - 1,47 i także na początku dzisiejszej sesji znajdujemy się w środku tego przedziału. Obecnie inwestorzy czekają prawdopodobnie na nowe dane makroekonomiczne które wskażą kierunek wybicia. W przypadku przebicia dolnego poziomu czeka nas prawdopodobnie spadek w okolice 1,44. Trwalsze pokonanie górnego ograniczenia może doprowadzić kurs do pokonania ostatniego rekordu 1,4750. Dzisiejsza sesja nie powinna jednak być przełomowa i kurs będzie prawdopodobnie wciąż przebywał we wspomnianej konsolidacji. Takiemu scenariuszowi sprzyjać będzie mała liczba publikowanych dziś danych makroekonomicznych. Najważniejszą informacją będzie opublikowany dopiero o 19 z USA indeks rynku nieruchomości NAHB w październiku. Prognozy zakładają spadek do 17 punktów wobec 18 we wrześniu. Obecnie na rynku jest jednak dużo pogłosek, że odczyt tego indeksu może być jeszcze słabszy. Napędza to wciąż wysokie nadzieje inwestorów na kolejną obniżkę stopy procentowej przez FED już na grudniowym posiedzeniu. Obecnie szanse na taki ruch szacowane są na rynku kontraktów terminowych na 90%. Co więcej pojawiają się pierwsze opinie, że FED powinien obniżyć stopę procentową do poziomu 2,5 % do końca przyszłego roku! Z całą pewnością taka sytuacja doprowadziłaby do znacznej deprecjacji dolara i nawet interwencje banków nie przyniosłyby trwalszych efektów. W najbliższych dniach jednak zmiany powinny być ograniczone także ze względu na czwartkowe święto w USA. Może ono skłonić inwestorów do zmniejszenia zaangażowania na rynku. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wypowiedzi laureata nagrody Nobla w ekonomi. Powiedział on,że szanse na recesje w USA wynoszą obecnie 50%.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Marcin Ciechoński
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane