Inwestorzy czekają na wyniki kwartalne spółek

Marek Knitter
16-10-2001, 00:00

W Europie i Stanach Zjednoczonych inwestorzy czekają na wyniki kwartalne spółek. W tym tygodniu raporty mają opublikować m.in. Philips Electronics, SAP, Nokia, IBM, Microsoft i Intel. Wczoraj przeżywający poważne kłopoty finansowe producent sprzętu telekomunikacyjnego Marconi ogłosił, że udało mu się zmniejszyć stratę i zwiększyć przychody. Analitycy spodziewali się, że ta wiadomość dobrze wpłynie na wycenę jej walorów na parkiecie. Nie bez znaczenia dla rynków w tym tygodniu będzie także wypowiedź szefa Fedu Alana Greenspana na temat stanu gospodarki USA.

Poniedziałkowe sesje w Europie rozpoczęły się od spadków wszystkich indeksów. Głównym sprawcą przeceny okazał się holenderski ING, który obniżył wczoraj prognozy wyników. W obecnej sytuacji inwestorzy zaczęli pozbywać się walorów tej grupy. Również akcje banku ABN AMRO i firmy ubezpieczeniowej Aegon zniżkowały pogłębiając cały sektor finansowy. Przecenie skutecznie oparły się akcje spółki Marconi, którego kurs poszybował w górę o 22 proc.

Kontrakty terminowe w USA sugerowały, że i tam dojdzie do przeceny. Przedłużające się naloty na Afganistan wzmagają obawy wśród inwestorów przed ewentualnym kontruderzeniem terrorystów, który może przyjąć formę ataku biologicznego. Do ponurego obrazu otwarcia sesji w USA swoje przysłowiowe trzy grosze dołożył Bank of America. Trzeci co do wielkości bank w Stanach Zjednoczonych poinformował, że jego zysk operacyjny w trzecim kwartale spadł o 4 proc. Głównym powodem utraty części zysków były ataki terrorystyczne na Nowy Jork i Waszyngton.

Po otwarciu sesji na Wall Street zgodnie z przewidywaniami analityków Dow Jones spadł o 0,88 proc., natomiast Nasdaq Composite stracił 1,78 proc. Otwarcie parkietów w USA pogłębiły dalsze spadki na giełdach europejskich. W ciągu dnia nadal traciły akcje ING, które spadły o 14 proc. Po południu indeks Eurotop 300 uległ dalszej deprecjacji i spadł po południu o 2,01 proc., a indeks blue-chipów Euro Stoxx stracił 2,98 proc.

Po dwóch dniach zwyżek głównych indeksów na tokijskiej giełdzie wczoraj doszło do przeceny. Jeden z największych producentów sprzętu do testowania procesorów Advantest zapowiedział znaczną stratę na koniec kwartału. Inwestorzy przystąpili natychmiast do realizacji zysków, doprowadzając do deprecjacji akcji tej spółki o 10,18 proc. Zdominowany przez przedsiębiorstwa technologiczne indeks Nikkei również nie oparł się przecenie i stracił 1,69 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy czekają na wyniki kwartalne spółek