Inwestorzy doczekali się złej wieści

JKW
opublikowano: 23-06-2009, 00:00

Globalna gospodarka skurczy się o 2,9 proc. — ogłosił Bank Światowy. Rozgrzane optymizmem rynki przygasły.

Globalna gospodarka skurczy się o 2,9 proc. — ogłosił Bank Światowy. Rozgrzane optymizmem rynki przygasły.

Bank Światowy (BŚ) wylał wczoraj na światowe rynki kubeł zimnej wody. Globalna gospodarka w 2009 r. skurczy się o 2,9 proc. — ogłosił w najnowszym raporcie. Marcowa prognoza mówiła o łagodniejszej recesji, ze spadkiem PKB o 1,7 proc. To musiało zadziałać na coraz bardziej rozluźnionych inwestorów.

— W ostatnich tygodniach na rynkach rosła wiara w zbliżające się ożywienie światowej gospodarki. Rewizja prognozy zadziałała wbrew tej tendencji — mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Indeksy największych europejskich giełd spadły wczoraj o ponad 2 proc. Niepokój dostał się do Polski. Złoty stracił do euro 5 gr, WIG20 runął o ponad 6 proc. (czytaj na str. 23 i 24). Ekonomiści jednak uspokajają — w raporcie BŚ nie ma niczego niepokojącego.

— Rewizja w dół była pewna. Jasne jest, że dzisiaj perspektywy są gorsze niż w marcu — mówi Piotr Bujak.

Ekonomista przypomina, że instytucje, które aktualizują swoje prognozy częściej niż BŚ, raczej je podnoszą.

— Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł niedawno prognozę dla USA i zapowiedział ten sam ruch przy prognozie dla świata. Inne instytucje też są coraz bardziej optymistyczne — mówi Piotr Bujak.

Według Piotra Kalisza, dla wielu inwestorów raport był pretekstem do realizacji zysków.

— Korekta była nieunikniona. Racjonalna ocena światowej gospodarki nie jest dzisiaj gorsza niż przed publikacją prognozy — mówi ekonomista Citi.

Optymizmem napawają też lokalne badania koniunktury. Niemiecki indeks instytutu Ifo wzrósł w czerwcu do 85,9 pkt — najwyżej od listopada 2008 r. Nastroje polskich firm też się stabilizują — wskaźniki koniunktury GUS zostały na poziomach z maja.

— Przeważają pesymiści, ale idziemy w kierunku ożywienia — mówi Piotr Bujak.

-2,9%

Takiego spadku światowego PKB w 2009 r. spodziewa się Bank Światowy…

-1,7%

…tyle wynosiła dotychczasowa, opublikowana w marcu, prognoza banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane