Inwestorzy jednak realizowali zyski

Jacek Jurczyński
opublikowano: 06-12-2001, 00:00

Po silnych zwyżkach podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji w środę nasza waluta straciła na wartości. Kurs dolara do złotego wzrósł z 4,0250 do 4,0475. Z 3,5940 do 3,6125 zwyżkował również kurs euro do złotego. Wzrost cen dewiz zaowocował zwyżką odchylenia krajowej waluty od parytetu. O ile jeszcze podczas wtorkowych notowań znajdowało się ono na najniższym od lipcowej przeceny złotego poziomie tj. minus 12,20 proc., o tyle w środę odchylenie wzrosło poniżej minus 11,50 proc.

Głównym powodem obserwowanego osłabienia się naszej waluty była realizacja zysków przez inwestorów z dwóch ostatnich dni. Wpływ na wzrost cen dewiz miała również poranna wypowiedź Dariusza Rosatiego, członka RPP, który podkreślił, że rada nie ugnie się pod naciskami rządu, a nawoływania do obniżki stóp tylko niepotrzebnie wzmacniają złotego. Wzrost kursu USD/PLN to również wynik zwiększonej aktywności importerów, którzy zachęceni wtorkowym spadkiem do 4,0150 aktywnie nabywali dolary. O godz. 15.40 za jednego dolara trzeba było zapłacić 4,0485 złotego, a za jedno euro 3,6119 złotego (odchyl. – 11,46 proc.).

Obecnie oczekujemy dalszego spadku kursu USD/PLN poniżej psychologicznej granicy 4 zł. Jeżeli jednak nie stanie się tak do końca sesji czwartkowej, to spodziewamy się osłabienia złotego w piątek, co z kolei będzie dobrą okazją do sprzedaży dewiz. Zgodnie z naszymi przewidywaniami kurs EUR/PLN powrócił powyżej 3,6. Oczekujemy konsolidacji w okolicach tego poziomu. Strategia jest więc jedna: zarówno eksporterzy, jak i importerzy, powinni zaczekać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy jednak realizowali zyski