Inwestorzy już nie boją się podwyżek w Ameryce

Mariusz Potaczała
opublikowano: 10-08-2006, 00:00

Środowa sesja na krajowym rynku walutowym przebiegała w dość sennej atmosferze. Notowania złotego ustabilizowały się na dość wysokim poziomie. To jeszcze skutek wtorkowej decyzji amerykańskich władz monetarnych (Fed) o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Inwestorzy utwierdzili się w przekonaniu, że dalsze zaostrzanie polityki monetarnej za oceanem będzie zależało od danych makroekonomicznych. Ich nastawienie do rynków wschodzących pozostało dobre, czyli bez zmian.

Wygląda na to, że po środowym posiedzeniu Fed inwestorzy nie obawiają się podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych tak bardzo jak dotychczas. W związku z tym zachowanie kursu polskiej waluty, który wobec euro pozostał stabilny w okolicy poziomu 3,87 zł, jest jak najbardziej zrozumiałe. Większość uczestników rynku będzie czekała na publikacje kolejnych danych makroekonomicznych, które będą przybliżały lub też oddalały widmo kolejnych podwyżek stóp w USA.

Na rynku krajowym w najbliższych dniach należy spodziewać się nieznacznej korekty technicznej notowań złotego. To, jak głębokiej, zależy od notowań EUR/USD oraz od płynności rynku. W ostatnich tygodniach płynność ta wyraźnie zmalała, co również przyczyniło się do silnego trendu wzrostowego polskiej waluty.

Podobną sytuację widzieliśmy wczoraj na innych rynkach walutowych naszego regionu. Podczas środowej sesji notowania czeskiej korony w stosunku do euro wzrosły do najwyższego poziomu w historii. Za wspólną walutę płacono 28,080 korony. Sytuacja w całym regionie Europy Środkowej nadal wygląda bardzo korzystnie. Spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych, odnotowane w drugim kwartale, wyraźnie zmniejszyło oczekiwania dalszego zaostrzenia polityki monetarnej, czego potwierdzeniem jest sierpniowa decyzja Fed.

Wczorajszy przetarg obligacji WZ0911 również nie wniósł nic nowego na rynek walutowy. Resort finansów sprzedał je w łącznej kwocie 1,5 mld zł przy popycie w wysokości 4,71 mld zł.

Czwartkowa sesja nie powinna przynieść większych zmian na rynku walutowym. Złoty będzie poruszał się w ślad za zmianami na rynku EUR/USD, z tendencją w kierunku korekty ostatnio notowanego wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu