Inwestorzy kończą tydzień w świątecznych nastrojach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-04-2010, 00:00

Inwestorzy zaczynają świąteczną przerwę w dobrych nastrojach. Ostatnia sesja tygodnia przyniosła wzrosty indeksów na większości parkietów. Pomogły dane o indeksach wytwórczości w największych gospodarkach, które okazały się lepsze od oczekiwań. Popyt wspierała też niższa od prognoz liczba tzw. nowych bezrobotnych w USA i spory wzrost indeksu ISM dla przemysłu. Zaowocowało to silną zwyżką w pierwszej fazie handlu na Wall Street.

Kolejna zwyżka cen na rynku surowcowym zachęcała inwestorów do uzupełniania portfeli o walory spółek wydobywczych. Rosły wyceny akcji gigantów górniczych — BHP Billiton, Rio Tinto i Xstraty. Mocnym wzrostem mogli cieszyć się też akcjonariusze BMW. Analitycy Credit Suisse podnieśli producentowi samochodów rekomendację z "poniżej rynku" do "powyżej rynku", co uzasadnione zostało dobrą strategią cenową. Powody do zadowolenia mieli też posiadacze walorów spółki Richemont. Kurs rósł w reakcji na zgodę największego na świecie producenta biżuterii na przejęcie Net-a-Porter, internetowego detalisty odzieżowego. Gorsze humory mieli udziałowcy Orion Oyj, fińskiego producenta leków. Kurs momentami zniżkował o ponad 12 proc., bo amerykański Departament Żywności i Leków stwierdził, że produkowany przez spółkę środek przeciwko chorobie Parkinsona może zwiększać ryzyko raka prostaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy kończą tydzień w świątecznych nastrojach