Inwestorzy krajowi nie mają sił, by WIG20 mógł pokonać 1900 pkt.

(Artur Szymański)
17-01-2005, 11:39

Na niewiele zdają się wzrosty obserwowane na rynkach zachodniej Europy. Nie mają bowiem wielkiego wpływu na bieg wydarzeń na GPW. Nie ma chętnych do kupna akcji, w efekcie czego WIG20 po początkowym wzroście w okolice 1900 pkt zaczyna się osuwać.

Na niewiele zdają się wzrosty obserwowane na rynkach zachodniej Europy. Nie mają bowiem wielkiego wpływu na bieg wydarzeń na GPW. Nie ma chętnych do kupna akcji, w efekcie czego WIG20 po początkowym wzroście w okolice 1900 pkt zaczyna się osuwać.

Tylko tak dalej, a wkrótce zejdzie pod kreskę. Obroty są bardzo niskie, w pierwszej godzinie sesji wartość handlu akcjami największych spółek ledwo wyniosła 50 mln zł. To porównywalna wartość co w tym samym czasie piątkowej sesji. Rynek więc dalej śpi. Na szerokim rynku aż na 30 spółkach nie ma handlu.

Znacznie lepsza atmosfera panuje na giełdach Eurolandu, których indeksy od rana utrzymują około 0,4-proc. tempo wzrostu. Zyskuje też indeks giełdy budapeszteńskiej i być może to jest przyczyna, że u nas nic się nie dzieje. Zachodni kapitał spekulacyjny mnoży zyski na Węgrzech, nasz rynek pozostawiając sobie na później.

Pozostawieni samopas krajowi inwestorzy nie mają dość własnych środków, by myśleć o podciąganiu kursów. Spośród spółek z portfela WIG20 zyskują mniejsze jego komponenty – lekko do góry idą kursy GTC, Softbanku, Computerlandu czemu towarzyszą małe obroty.

Połowa dzisiejszego handlu przypada na akcje PKN Orlen, który nieznacznie tanieje. Podobnie rzecz się ma w przypadku Telekomunikacji Polskiej, aczkolwiek tu ochota do sprzedaży jest o połowę niższa. Nieco w górę idzie natomiast kurs PKO BP, bez zmiany kursu handluje się walorami Pekao i KGHM. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Inwestorzy krajowi nie mają sił, by WIG20 mógł pokonać 1900 pkt.