Inwestorzy kupią tylko najlepszych

Kamil Zatoński
opublikowano: 13-11-2007, 07:25

Dekoniunktura na rynku wtórnym coraz mocniej bije w  rynek pierwotny. Przekonało się o tym Konsorcjum Stali.

Kolejna spółka zdecydowała się przesunąć ofertę publiczną akcji. To Konsorcjum Stali, dystrybutor wyrobów stalowych. Powód znów ten sam — niepewna sytuacja na rynkach finansowych. Przedstawiciele spółki twierdzą, że zarządzający funduszami — choć są zainteresowani ofertą — swoją ostrożność tłumaczą m.in. zmniejszającą się pulą wolnych pieniędzy na inwestycje, co wiąże się z umorzeniami jednostek przez klientów.

Choć zarządzający wyjaśniają to trochę inaczej (patrz poniżej), to i tak jest to zła wiadomość dla firm zmierzających na giełdę. Oznacza nie tylko coraz trudniejsze warunki do plasowania ofert na zasadach wcześniej spodziewanych (chodzi głównie o wycenę), ale w ogóle zmniejszające się szanse na sukces IPO. O tym najbardziej boleśnie przekonał się Reinhold Polska. Deweloper, mimo zmniejszenia wyceny o połowę, nie znalazł chętnych na swoje walory.

Cena to nie wszystko

Konsorcjum Stali też na razie nic nie dało ustalenie przedziału cenowego na 50-65 zł, a więc na poziomie znacznie odbiegającym od ceny maksymalnej 105 zł. Tylko zresztą dwie firmy spośród dziesięciu, które ostatnio startowały na rynku pierwotnym i zakończyły już subskrypcję, ustaliły cenę na maksymalnym wyznaczonym poziomie. Pozostali musieli częściowo obejść się smakiem. Różnice in minus w wymiernych wpływach do spółki wahają się od 15 proc. w przypadku Orła Białego (spółka z branży metalowej) do nawet 45 proc. w przypadku Ronsona, kolejnego dewelopera. Konsekwencje tego są poważne, bo firmy bądź nie zrealizują części jej celów, bądź będą musiały posiłkować się pieniędzmi z innych źródeł.

Nawet spuszczanie z tonu w kilku przypadkach nie pomogło znaleźć chętnych na wszystkie akcje. Tu skutki dla spółek nie były tak bolesne, bo tylko w przypadku Ronson Europe ograniczenie dotyczyło także papierów nowej emisji. W pozostałych przypadkach niedostatek popytu dotknął pulę starych walorów, sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy. Nierzadko to oni sami decydowali się nie zbywać papierów, uznając osiągniętą po book buildingu cenę za niesatysfakcjonującą.

Selekcja trwa

Mimo tych niepowodzeń wiele ofert idzie swoim torem, a zapisy kończą się redukcjami.

— Kapitału na rynku jest bardzo dużo, tyle że zachowuje się on w tej chwili bardziej racjonalnie. Zarządzający nie kupują za wszelką cenę, szukają raczej spółek dużych, należących do ciekawych, wzrostowych branż, gwarantujących płynność obrotu po debiucie — mówi Jacek Radziwilski, członek zarządu CDM Pekao.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Broker potwierdza, że obecnie akcje w ofercie publicznej sprzedaje się dużo trudniej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

— Sielanka, jaką obserwowaliśmy w pierwszym półroczu na rynku pierwotnym, szybko nie wróci. Teraz będą się sprzedawały tylko dobre spółki, rozsądnie wycenione. Dlatego sądzę, że przyszły rok będzie trudniejszy na rynku pierwotnym i pobicie tegorocznego rekordu debiutów raczej nie wchodzi w grę — dodaje Rafał Abratański, wiceprezes DM IDM (więcej o IDM na s. 36).

Zdaniem Jacka Radziwilskiego, ciekawe spółki nie powinny teraz rezy- gnować z często długo przygotowywanych ofert publicznych.

— Nikt nie zagwarantuje przecież, że za pół roku rynek nie będzie jeszcze 20 proc. niżej. Zarządy muszą mieć ponadto świadomość, że wyceny firm notowanych na GPW spadły i że należy to brać pod uwagę przy kształtowaniu oczekiwań — przekonuje broker z CDM Pekao.

Kalendarium Rynku Pierwotnego

Oni mieli problemy....

25 X

Ronson Europe ustala cenę na poziomie 18 proc. niższym od maksymalnego. Ogranicza także o jedną trzecią pulę oferowanych akcji.

29 X

Właściciele Primy Mody obniżają dolną granicę przedziału cenowego z 15 do 12 zł. Wcześniej spółka przesunęła o ponad dwa tygodnie termin rozpoczęcia subskrypcji.

30 X

ZM Herman opóźnia rozpoczęcie IPO. Tłumaczy to m.in. nerwową sytuacją na warszawskiej giełdzie.

2 XI

Reinhold Polska zrezygnował z oferty publicznej. To pierwszy taki przypadek w tym roku.

5 XI

Hoopla.pl po raz trzeci przesuwa start oferty publicznej. Oficjalny powód: złożenie aneksu do prospektu.

...oni dopiero mogą je mieć 

12 XI

Konsorcjum Stali decyduje się przesunąć początek oferty publicznej.

13 XI

Kończą się zapisy na akcje ukraińskiej spółki Kernel. Oferta warta jest nawet 500 mln zł.

15 XI

Aż trzy spółki: ZM Herman, City Interactive i Drop, rozpoczynają tego dnia zapisy na akcje.

19 XI

Początek subskrypcji walorów Wieltonu i Hoopla.pl .

20 XI

Seco/Warwick startuje z ofertą publiczną. Jej oczekiwana wartość to 130 mln zł.

22 XI

EFH rozpoczyna przyjmowanie zapisów od drobnych inwestorów.

Kamil Zatoński, k.zatonski@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane