Inwestorzy kupiliplany Grajewa

Kamil Koprowicz
opublikowano: 23-10-2012, 00:00

Producent płyt wiórowych sprzeda część biznesu. Perspektywa zmniejszenia zadłużenia wywołała euforię

Kurs Pfleiderer Grajewo oszalał po informacjach o sprzedaży aktywów za wschodnią granicą. Cena akcji rosła nawet o 10 proc. Inwestorzy kupowali akcje, bo w weekend firma poinformowała o podpisaniu warunkowej umowy ze szwedzką spółką Swedspan z grupy IKEA. Wartość transakcji, która dotyczy sprzedaży fabryki płyty wiórowej w Nowgorodzie i projektu budowy zakładu produkcyjnego MDF, to około 182 mln EUR. Wartość transakcji przewyższa rynkową wycenę Grajewa na koniec poprzedniego tygodnia.

Najlepsze wyjście

„Finalizacja rozmów to pozytywne wydarzenie, bo rozwiązuje w dużej mierze ryzyko utraty płynności. W przyszłym roku zapada większość długu. Cena jest wyższa, niż oczekiwaliśmy” — napisali analitycy DM BDM w porannym raporcie.

Wypełnienie wszystkich warunków umowy ze spółką Swedspan nastąpi nie później niż na przełomie 2012 i 2013 r., co oznacza, że pieniądze trafią na konto Grajewa w pierwszym kwartale 2013 r. Zdaniem specjalistów BM BPH, sprzedaż rosyjskich aktywów może być zbawienna dla dalszej działalności Pfleiderer Grajewo.

— Spółka osiągała mniejszą marżę w Rosji — 6,3 proc. marży EBIT w porównaniu z 8,4 proc. w Polsce — a projekty za wschodnią granicą były kapitałochłonne i zabrakło pieniędzy na dokończenie inwestycji w zakładzie MDF. Zarząd od dłuższego czasu myślał, jak zredukować zadłużenie i zwiększyć rentowność. Sprzedaż aktywów była jedynym rozwiązaniem — mówi Tomasz Chwiałkowski, analityk BM BPH.

Łączne zaangażowanie kapitałowe grupy w Rosji wyniosło około 140 mln EUR. Inwestycje zwiększyły zadłużenie. Relacja długu netto do EBITDA na koniec półrocza wyniosła 4,13. Rok wcześniej wartość wskaźnika wynosiła nawet 6,15.

— Zarząd będzie rekomendował przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży fabryki na obsługę zadłużenia, co powinno obniżyć wskaźnik długu netto/EBITDA do bezpiecznego rynkowo poziomu 2,5 i tym samym doprowadzić do zrównoważenia struktury finansowania Grajewa — mówi Rafał Karcz, dyrektor finansowy Pfleiderer Grajewo. Na koniec półrocza suma zobowiązań Pfleiderer Grajewo wyniosła 1,3 mld zł.

Inwestycje na ratunek

Zbycie aktywów będzie miało wpływ na wyniki Grajewa. W półrocznym sprawozdaniu podano, że zakłady w Rosji odpowiadają za jedną piątą obrotu producenta płyt wiórowych i ich wyniki miały wpływ na poprawę rezultatów całej grupy. Chwalono perspektywy tego rynku, korzystnym czynnikiem była seria podwyżek cen wyrobów gotowych rekompensująca ceny energii za wschodnią granicą. Branża meblarska nad Wisłą zmaga się ze spowolnieniem. Według prognoz analityków DM BDM, sprzedaż mebli polskich producentów może spadać przynajmniej do końca I półrocza 2013 r., w tym roku specjaliści oczekują pogorszenia o 6 proc. Mimo wysokiego zadłużenia zarząd Grajewa nie rezygnuje z inwestycji. Od 2013 r. spółka ma w planach przeznaczyć na ten cel od 80 do 100 mln zł.

— Będziemy rozwijać produkty bardziej zaawansowane technologicznie, o wyższej wartości dodanej, dające możliwość wyższej marżowości. Grajewo będzie zdobywać i umacniać pozycje w nowych obszarach rynkowych. Zwiększenie oferty i aktywności na rynkach eksportowych jest jednym z priorytetów — mówi Wojciech Gątkiewicz, prezes Pfleiderer Grajewo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu