Inwestorzy kupowali akcje, lekceważąc sejmową burzę

Artur Szymański
opublikowano: 12-01-2006, 00:00

Giełdowi gracze nie przejęli się polityczną burzą w Sejmie i groźbą przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Po krótkiej korekcie na początku tygodnia, w środę wznowili zakupy akcji. Największym powodzeniem cieszyły się akcje banków i spółek surowcowych. WIG20 zwyżkował na zamknięciu o 1,9 proc., kończąc dzień na poziomie 2850,35 pkt. Nowy rekord wszech czasów ustanowił za to WIG, kończąc dzień na poziomie 38 090,99 pkt. Rekordy pobiło 7 z 13 indeksów. Obroty akcjami spółek z WIG20 przekroczyły 1 mld zł, zaś na całym rynku były wyższe o 280 mln zł. W stosunku do poprzedniej, spadkowej sesji, w środę wartość handlu była wyższa o 13 proc. To kolejny dowód na korekcyjny charakter wtorkowego spadku.

Nie musi to jednak wcale oznaczać, że właściwą korektę mamy już za sobą. Dłuższy odpoczynek po biegu pod górkę w ubiegłym tygodniu byłby wskazany. Inwestorzy jednak są niecierpliwi, na co może wskazywać obojętność, z jaką potraktowali sejmową burzę związaną z pracami nad projektem ustawy budżetowej na 2006 r. Można podejrzewać że rynek jest już tak rozgrzany, że inwestorzy puszczają mimo uszu wszelkie niepomyślne wiadomości, które mogłyby ewentualnie zagrozić trwałości trendu wzrostowego. To by wróżyło rychłe wejście rynku w stan euforii, która kończy hossę.

Żadna spółka z WIG20 nie straciła w środę na wartości. Nie podrożał tylko Orbis. Dużym wzięciem cieszyły się akcje banków, które w poprzednich dniach były schowane nieco w cieniu innych gigantów. Teraz zaczęły je gonić. PKO BP podrożało o 3 proc., do 31,3 zł, a Pekao zakończyło dzień 2,8-proc. zwyżką. Na zamknięciu za jeden walor płacono 184 zł. Powody do zadowolenia mają akcjonariusze spółek surowcowych. KGHM zdrożał o 2,1 proc. przy dużych obrotach (136 mln zł). Akcje miedziowego kombinatu zakończyły notowania na poziomie 67,7 zł, bliskim rekordowej wartości 69,2 zł z piątku. Mimo nieznacznego spadku notowań miedzi w Londynie, kruszec jest bardzo drogi, co będzie miało korzystny wpływ na wyniki przedsiębiorstwa.

Dużym wzięciem cieszyły się walory Telekomunikacji Polskiej, co ilustrują 135-mln obroty i 1,6-proc. zwyżka kursu do 24,9 zł. Marek Józefiak, szef spółki, zapowiedział przedstawienie strategii na 2006 r. wraz z wynikami za IV kwartał, czyli 8 lutego. Najwyższą wartość obrotów 238 mln zł zanotowano akcjami PKN Orlen. Zachowały się one jednak sporo gorzej od rynku. Zyskały tylko 0,4 proc. Nie zdołały więc zatrzeć negatywnego wrażenia, jakie pozostawił głęboki wtorkowy zjazd o 1,8 zł, do 67,5 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy kupowali akcje, lekceważąc sejmową burzę