Inwestorzy kupowali blue chipy i firmy TMT

Marek Druś
05-12-2001, 00:00

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła zdecydowaną poprawę wyceny udziałów większości spółek. Przez większą część notowań handel skupiał się głównie na papierach blue chipów, szczególnie tych, które zostały ostatnio mocno przecenione.

Tak wyraźne wzrosty kursów większości blue chipów trudno jednak uzasadniać tylko niedawnymi spadkami cen poszczególnych papierów. Można się zastanawiać, czy popyt nie był pierwszym sygnałem „window dressing”. Do końca roku zostało zaledwie kilkanaście sesji, a atmosfera robi się coraz bardziej gorąca. Zwłaszcza gdy uwzględni się rosnącą nerwowość rynku przed grudniowym posiedzeniem RPP, odbywającym się w warunkach coraz większej presji rządu na obniżenie stóp jeszcze przed końcem tego roku.

We wtorek, największy udział w zdecydowanej poprawie wyników giełdy miał niesłabnący od początku notowań popyt na udziały TP SA. Istotne jest w tym przypadku to, że papiery telekomu zakończyły poniedziałkową sesję 4-proc. spadkiem kursu po niekorzystnej dla niego decyzji URT w sprawie rozliczeń międzyoperatorskich.

Silnymi wahaniami kursu wykazał się we wtorek Elektrim. Początek notowań nie był dla niego zbyt udany. Wydawało się, że wzrost kursu udziałów holdingu hamuje oczekiwanie na decyzję resortu skarbu w sprawie sprzedaży pakietu akcji energetycznej grupy G-8. Niezbyt optymistycznie zabrzmiała również wiadomość o wykazaniu przez spółkę większej o kilkadziesiąt milionów złotych straty w raporcie półrocznym przygotowanym w oparciu o standardy MSR.

Przez całą sesję rósł kurs akcji Netii, spadał natomiast Szeptela. Ten ostatni zaskoczył rynek wiadomością o rezygnacji z zajmowanego stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej spółki.

Zwiększyły wycenę udziały PKN Orlen, co można wiązać z pogłoskami o możliwym zamiarze wrogiego przejęcia spółki, co sugerował minister skarbu państwa.

Odreagowała niedawne spadki branża IT. W poniedziałek po zakończeniu notowań jedynie CSS był „na plusie”. We wtorek inwestorzy kupowali papiery branży. Największym popytem cieszyły się akcje Prokomu, Computerlandu i Softbanku. Temu ostatniemu sprzyjała informacja o rozpoczęciu działania przez TDC Internet Polska, w który Softbank jest zaangażowany przez spółkę zależną Net2Net.

W drugiej połowie notowań wzrósł zdecydowanie popyt na udziały banków. Do drożejących od rozpoczęcia notowań Pekao i PBK, dołączył BPH. Dwie ostatnie spółki, notujące we wtorek największe wzrosty kursów wśród spółek branży, już w styczniu wystąpią na GPW jako jeden bank.

Spadła cena papierów Agory, co może wiązać się z niedawną decyzją sądu o wstrzymaniu wydawania przez spółkę bezpłatnej gazety „Metro”.

Rynek pozytywnie zareagował na wiadomość o regulacji części zobowiązań 4Media wobec OMD, który złożył kilka miesięcy temu wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy kupowali blue chipy i firmy TMT