Inwestorzy liczą na odrobienie części strat

Kamil Zatoński
opublikowano: 17-01-2008, 10:59

Początek sesji wlał trochę optymizmu w  serca graczy. Ceny akcji wzrosły na otwarciu, ale giełda w ostatnim czasie nie raz już pokazała, że optymizm bardzo szybko może minąć.

WIG20 po zaliczeniu wczoraj potężnej luki bessy na starcie notowań, dziś tez zaczął luką, tyle że wzrostową. Indeks blue chipów na otwarciu wyniósł 3000 pkt. (+2,2 proc.) i choć w kolejnych minutach opadł poniżej poziomu z otwarcia, to pierwszą godzinę sesji zakończy zwyżką o 1,2 proc.

W gronie największych spółek obrotami wyróżnia się KGHM, drożejący o około 0,5 proc., na fali zwyżki notowań miedzi. Analitycy HSBC podwyższyli tymczasem wycenę akcji spółki o 3,4 proc. do 90 zł. Dziś powinno się rozstrzygnąć, kto w fotelu prezesa (tymczasowo) zastąpi Krzysztofa Skórę, który ma zostać odwołany przez radę nadzorczą.

Odbicie zalicza większość spółek z WIG20, stosunkowo najsłabiej znów radzi sobie PKN Orlen, którego zmiana kursu oscyluje wokół zera.

O 1,9 proc. rosną akcje Polimeksu, którego prezes Konrad Jaskóła zapowiedział na łamach „PB” kolejne inwestycje kapitałowe. Będą one jednak niższe od szacunków analityków. Największe przejęcie - dotyczace zagranicznego wytwórcy wyrobów stalowych - ma być sfinalizowane w ciągu kilku tygodni. K. Jaskóła nie wykluczył też zwiększenia zaangażowania w spółkach zależnych, w tym w notowanej na GPW Naftobudowie (+2,9 proc.; o spółce czytaj w jutrzejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”).

Ponad 5,5 proc. zyskuje Polnord, który sprzeda znajdujący się na wstępnym etapie realizacji projekt deweloperski w Gdańsku. Spółka zaksięguje z tego tytułu około 37 mln zł zysku brutto.

Rośnie także kurs Petrolinvestu (+5 proc.), ale zwyżce towarzyszy symboliczny wolumen (2 tys. sztuk). Wczoraj wieczorem spółka poinformowała o podpisaniu umów inwestycyjnych, dotyczących zakupu aktywów w Kazachstanie.

Wśród mniejszych firm spekulacyjny wzrost zaliczają walory Fonu, drożejące o 50 proc., a także PC Guard (+28,6 proc.). W obu przypadkach to konsekwencja groszowej ceny akcji, co powoduje duże skoki notowań.

Bez emocji inwestorzy przyjmują za to ofensywę informacyjną Ponaru Wadowice (+1,7 proc.), który przed sesją zasypał inwestorów komunikatami, w tym m.in. o możliwości przeprowadzenia buy-backu.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane