Czytasz dzięki

Inwestorzy liczą na wsparcie

Kamil Koprowicz
opublikowano: 19-03-2012, 00:00

W tym tygodniu rynek będzie oczekiwał na wystąpienie szefa Fedu i wyniki europejskich indeksów PMI dla przemysłu i usług

W ubiegłym tygodniu rynek akcji nieco ożył, dając inwestorom nadzieję na kontynuację wzrostu. Indeksy wspomagały dobre dane z USA. Problem drogiej ropy został nieco zapomniany. W najbliższych dniach inwestorzy będą poszukiwali w danych potwierdzenia pozytywnych tendencji.

Nieruchomości ruszają

Dziś z powodu braku innych kluczowych danych warto zwrócić uwagę na amerykański indeks rynku nieruchomości NAHB. Wskaźnik obrazuje nastroje sektora domów jednorodzinnych. Ostatnie wyniki były poniżej 50 pkt, czyli od granicy oddzielającej poprawę od stagnacji. Z drugiej strony od kilku miesięcy wartości wskaźnika stopniowo rosną. Średnia prognoza rynku dla indeksu NAHB wynosi 29 pkt.

— Trend rozpoczęty w październiku wskazuje, że rynek domów jednorodzinnych powoli się odradza, osiągając coraz lepsze wyniki. Po dobrych danych o sprzedaży na rynku pierwotnym indeks NAHB może zaskoczyć, osiągając 32-35 pkt — mówi Marcin Niedźwiecki, analityk City Index.

Najważniejsze we wtorek będzie wystąpienie Bena Bernankego. Komentarze szefa Fedu wywołują sporą zmienność na rynkach, szczególnie w przypadku walut. Z powodu coraz lepszych danych płynących z USA inwestorzy będą mieli mniejsze nadzieje na zapowiedź operacji QE lub innej formy wspierania gospodarki. Mimo to, każde słowo szefa Fedu na temat obecnej sytuacji w USA będzie dodatkowym pretekstem do kupna lub sprzedaży aktywów, tak jak to było w przeszłości.

— Myślę że Ben Bernanke utrzyma pozytywny ton, oddalając nadzieje na przeprowadzenie QE3 — mówi Paulina Ziembińska, analityk BRE Banku.

Wystąpienie szefa Fedu będzie miało wpływ na środowe notowania, ponieważ jest zaplanowane na wieczór, po zamknięciu głównych parkietów w Europie. Reakcje na gorąco będą widoczne na Wall Street i rynku walutowym.

Przemysł może zaskoczyć

W czwartek danych będzie więcej. W Europie opublikowana zostanie seria wyników wstępnych indeksów PMI z sektora przemysłu i usług. Po słabszych danych ze strefy euro w lutym rynek oczekuje poprawy indeksów Francji, Niemiec a także zbiorczego wskaźnika. Indeks PMI dla przemysłu Francji może po raz kolejny znaleźć się powyżej granicy 50 pkt, oddzielającej wzrost aktywności sektora od spadku.

— Luty był miesiącem korekty indeksów. Na nastroje na początku roku miały wpływ obawy związane z przyznaniem drugiego pakietu pomocy dla Grecji. Oczekiwania niewielkiego wzrostu indeksów PMI są uzasadnione — mówi Paulina Ziembińska.

Na poranne notowania giełd i walut może wpłynąć wynik PMI dla przemysłu Chin. Wskaźnik publikowany przez niezależną organizację Markit Economics zbliża się do newralgicznej granicy 50 pkt. Wyższe wartości powinny zostać dobrze odebrane przez inwestorów.

Coraz dalej od recesji

Również w czwartek poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ostatnie wyniki wahają się w okolicach 350 tys. i oddalają się od newralgicznej granicy 400 tys. Opublikowany wcześniej raport z rynku pracy USA został odebrany pozytywnie, co wzbudza oczekiwania na dalszy spadek liczby nowych wniosków.

— Od początku roku co tydzień liczba nowych bezrobotnych spada, z wyjątkiem 8 marca. To bardzo dobry sygnał — mówi Marcin Niedźwiecki. Ostatnim wskaźnikiem z pakietu danych z rynku nieruchomości będzie wynik sprzedaży nowych domów w lutym.

Kalendarium

Poniedziałek

USA — indeks rynku nieruchomości NAHB

Rynek nieruchomości jest uważany za słabe ogniwo amerykańskiej gospodarki. Znaczna poprawa indeksu może mocno poprawić nastroje na rynkach.

Wtorek

USA — wystąpienie Bena Bernankego, szefa Fedu

Warto zwrócić uwagę komentarz o perspektywach gospodarki, szczególnie w kontekście rosnących cen ropy.

Czwartek

Chiny — wstępny wynik PMI dla przemysłu

Ważne dane w kontekście ostatniego obniżenia prognoz PKB przez władze Państwa Środka, lepszy wynik wzbudzi nadzieje na miękkie lądowanie gospodarki.

Strefa euro — indeksy PMI dla przemysłu i usług

Najważniejsze dane w tym tygodniu. Wartości wyższe od prognoz powinny zmotywować inwestorów do kupna akcji.

USA — wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Dane z amerykańskiego rynku pracy mają wpływ na kierunek indeksów i notowań walut przed zamknięciem sesji.

Piątek

USA — sprzedaż nowych domów

Ostatni wynik sprzedaży nowych domów zaskoczył pozytywnie. Rynek oczekuje kolejnych dobrych danych.

— To kluczowe dane dla koniunktury na rynku nieruchomości. Każdy ruch powyżej 325 tys. może być odczytany jako pozytywny sygnał. Dla inwestorów na rynku akcji lepsze dane od oczekiwań będą impulsem do zaangażowania się w bardziej ryzykowne aktywa zamiast pasywnych operacji zabezpieczających portfele — dodaje Marcin Niedźwiecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane