Inwestorzy lubią ryzykowną grę

Marcin Osiecki
opublikowano: 05-07-2011, 00:00

Zestawiliśmy dziesięć spó- łek o największej zmienności z ostatniego roku, co odpowiada 250 sesjom. Zmienność mierzymy jako procentową odległość górki od dołka, czyli hipotetyczny zysk z akcji, jeśli byłyby kupione w dole, a sprzedane na górze. Choć nikomu się to idealnie nie udaje, to jednak inwestorzy szukają spółek o dużym potencjale wybicia. Takie niestety są najczęściej spółki spekulacyjne, w upadłości bądź nią zagrożone, których los się waży, a przyszłość nie jest pewna.

Wśród dziesięciu najbardziej zmiennych spółek widać wyraźnie, że aż sześć miało rok temu rating kredytowy wskazujący na bezpośrednie zagrożenie upadłością (wg "receptury" Altmana). Najbardziej skorzystali inwestorzy tych spółek, które trwale wyszły z problemów i solidnie stanęły na nogi, tak jak Optimusa, City Interactive oraz Monnari. Z tarapatów nadal

nie może wydostać się Internet Group, ale to nie przeszkadza ostrej grze na akcjach.

Trzeba tylko pamiętać, że ryzyko związane z papierami spółek zagrożonych ma dwie strony: może równie dobrze dać zysk, jak i stratę.

Marcin Osiecki

StockWatch.pl

Rating Altmana wg Stockwatch.pl

Ocena zdolności kredytowej spółki obliczona na podstawie wskaźnika Altmana dla rynków wschodzących. Ratingi dla wszystkich spółek giełdowych kalkuluje i podaje serwis StockWatch.pl, posiadający wyłączną licencję profesora Edwarda Altmana z New York University. Celem ratingu jest ocena stabilności finansowej spółki i ze względu na jego wyprzedzający charakter, przewidzenie z trafnością około 80 proc. poważnych problemów z płynnością i wypłacalnością, które mogą prowadzić do upadłości bądź restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Osiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu