Inwestorzy na GPW nie garną się do kupna akcji

(Artur Szymański)
opublikowano: 30-01-2006, 12:02

Do południa notowania akcji na warszawskiej giełdzie toczą się w dość spokojnej atmosferze. Indeksy notują umiarkowane spadki przy małych obrotach. Dwa dni przerwy uspokoiły nerwowych graczy po piątkowej huśtawce nastrojów.

Do południa notowania akcji na warszawskiej giełdzie toczą się w dość spokojnej atmosferze. Indeksy notują umiarkowane spadki przy małych obrotach. Dwa dni przerwy uspokoiły nerwowych graczy po piątkowej huśtawce nastrojów.

Pierwsze minuty przyniosły symboliczny wzrost WIG20, lecz w obliczu braku popytu na akcje indeks musiał cofnąć się nieco pod kreskę. Niewiele się dzieje zarówno u nas jak i na innych rynkach europejskich. Po dwóch godzinach sesji, obroty walorami największych spółek wyrażają się skromną kwotą około 150 mln zł.

Mamy więc póki co do czynienia z przeciwieństwem sesji piątkowej, podczas której kilkukrotnie dochodziło do gwałtownych zmian nastrojów od bliskich euforii do niemalże paniki i na odwrót. Taki scenariusz notowań inwestorzy zawdzięczali przede wszystkich dynamicznym ruchom ceny akcji KGHM.

Dziś miedziowy kombinat miał udany początek, ale nie zdołał długo utrzymać się na plusie. Przed południem notowany jest z około 0,7-proc. minusem. Wygląda na to, że także dziś będzie najmocniej wpływał na zachowanie WIG20, jak na razie w gronie blue chipów to właśnie walory KGHM są przedmiotem najintensywniejszego handlu. Obroty przekraczają 35 mln zł.

Na drugim miejscu z około 30-mln wartością obrotów plasuje się PKN Orlen. Kurs nie zmienia wartości. Lepiej pod tym względem prezentuje się Lotos drożejący około 1,7 proc. Odbiciu po dwóch dniach spadku towarzyszą jednak bardzo małe obroty, co może oznaczać, że korekta po ustanowieniu szczytu 56,8 zł w środę, jeszcze się nie skończyła.

Słabo wypada PGNiG z blisko 2-proc. spadkiem notowań. DM BZ WBK odtajnił rekomendację „redukuj” dla akcji gazowego monopolisty. Cena docelowa została wyznaczona na 3,14 zł. Analitycy szacują, że zysk w 2005 r. spadł do 865 mln zł wobec 1,23 mld zł osiągniętych w 2004 r. Spółka nie może podnosić cen gazu ziemnego adekwatnie do tempa wzrostu cen surowca na rynku.

Wśród mniejszych spółek dużym powodzeniem cieszą się walory Alchemii i Stalexportu. Po piątkowej sesji Alchemia zakomunikowała o złożeniu wstępnej oferty zakupu Walcowni Rur Jedność. W październiku reprezentanci wierzycieli: Stalexport, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz bank ING, informowali o podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży WRJ rosyjskiej grupie TMK za 37,5 miliona euro.

Najwyżej szybują dziś walory Unimilu, zwyżka przekracza już 17 proc. Po kilku ubiegłotygodniowych bardzo dobrych informacjach, dalszą aprecjację kursu uwiarygodnia rekomendacja „kupuj” wydana 27 stycznia przez Erste Securities. Cenę docelową wyznaczono na 66 zł. W piątek na zamknięciu za jeden walor producenta prezerwatyw płacono 39 zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane