Inwestorzy na GPW spokojnie zareagowali na wyniki wyborów

(Artur Szymański)
opublikowano: 24-10-2005, 16:54

Wyniki wyborów prezydenckich nie zrobiły wrażenia na giełdowych inwestorach. Prognozy analityków zapowiadających przejściowy spadek wartości akcji w razie zwycięstwa Lecha Kaczyńskiego nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości. Gracze szybko przeszli nad wynikami wyborów do porządku dziennego.

Wyniki wyborów prezydenckich nie zrobiły wrażenia na giełdowych inwestorach. Prognozy analityków zapowiadających przejściowy spadek wartości akcji w razie zwycięstwa Lecha Kaczyńskiego nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości. Gracze szybko przeszli nad wynikami wyborów do porządku dziennego. Pierwsza sesja nowego tygodnia rozpoczęła się wzrostem indeksów na GPW w ślad za zwyżkującymi cenami akcji na giełdach zachodnioeuropejskich i na Węgrzech.

Do południa WIG20 wzrósł o 1,5 proc. głównie za sprawą drożejących akcji Telekomunikacji Polskiej oraz KGHM. Po południu jednak inwestorów dopadła zadyszka, skutkiem której było stopniowe osuwanie się indeksu największych spółek. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień na poziomie 2339,41 pkt, co oznacza wzrost w stosunku do piątku o 0,7 proc.

Największe powody do zadowolenia z przebiegu poniedziałkowych notowań akcji rynkowych gigantów mają akcjonariusze KGHM. Kurs miedziowego kombinatu poszedł w górę aż o 4 proc., po tym jak w piątek zarząd przedsiębiorstwa podniósł prognozę zysku netto o 8,2 proc. do 2,078 mld zł. Lubińskiej spółce sprzyjała też drożejąca miedź na światowych giełdach metali. Nic więc dziwnego, że nie brakowało chętnych na akcje KGHM. Obroty mocno drożejącymi papierami podsumowano na 107 mln zł.

Nie jest to jednak najlepszy wynik jeśli chodzi o aktywność inwestorów. Ten przypadł w udziale Telekomunikacji Polskiej, na akcjach której zanotowano aż 235 mln zł obrotów. W piątek były jednak wyższe o 120 mln zł. Kurs telekomu przyspieszył natomiast tempo zwyżki z 1,8 proc. na ostatniej sesji ubiegłego tygodnia do 2,2 proc. na pierwszej sesji nowego. Ponad 100-mln obroty odnotowano także w przypadku akcji PKN Orlen i PKO BP, jednak obydwie spółki ciągnęły indeksy w dół.

W gronie mniejszych firm ponownie wyróżniały się spółki, w których znaczące pakiety akcji ma Roman Karkosik. Najwyżej poszybował kurs Skotanu, o 33,2 proc. Ponad 8 proc. zarobili akcjonariusze Alchemii i Impexmetalu. Zwyżkowały także Boryszew i Ciech, minimalnie spadł tylko kurs Hutmena.

Ulubieniec spekulantów PC Guard odbił na 17,7 proc. po piątkowym zjeździe o 27 proc. Aż o jedną piątą zwiększyła się wartość walorów Próchnika, którego akcjonariusze przegłosowali emisję nowych akcji, z zachowaniem prawa poboru. Kurs spółki powrócił do sytuacji z połowy marca.

Po świetnym ubiegłym tygodniu, na realizację zysków zdecydowali się akcjonariusze Biotonu. W ciągu ostatnich kilkunastu dni notowania spółki wielokrotnie poprawiały rekordy. Poniedziałek jednak przyniósł ponad 6-proc. spadek notowań. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Inwestorzy na GPW spokojnie zareagowali na wyniki wyborów