Inwestorzy nadal kupują

Rafał Benecki
31-05-2002, 00:00

Wczorajsza sesja na rynku papierów skarbowych przebiegała pod wpływem oczekiwań na wyniki posiedzenia RPP. Wśród uczestników rynku nie było pewności, czy do redukcji stóp dojdzie już w maju. Po notowanym na początku tygodnia wzroście, część inwestorów w porannej części sesji zamykała pozycje. Decyzja o obniżce stóp była pozytywnym zaskoczeniem dla graczy. Po podaniu tej informacji nie nastąpiła realizacja zysków, a inwestorzy przystąpili do dalszych zakupów obligacji, dzięki czemu spadły rentowności na całej długości krzywej dochodowości.

Ostatnia decyzja RPP potwierdza oczekiwania, że najbardziej prawdopodobny jest scenariusz stopniowego dostosowywania stóp, który będzie uwiarygadniał politykę dezinflacji oraz może częściowo wpłynąć na rozładowanie napięcia politycznego wokół RPP. Również komunikat przedstawiony po posiedzeniu rady ma pozytywną wymowę dla inwestorów. Członkowie RPP zwrócili uwagę, że w ostatnim czasie pojawiły się sygnały wskazujące na wzmocnienie tendencji dezinflacyjnych, jednocześnie brak sygnałów wskazujących na wyraźną poprawę koniunktury w gospodarce.

Uważamy, że następna redukcja stóp może nastąpić już w czerwcu, kiedy zostaną podane wyniki inflacji za maj. Oczekujemy spadku inflacji do 2,3 proc. Za redukcją będą również przemawiać słabe wyniki produkcji przemysłowej.

W najbliższym czasie na rynku papierów skarbowych utrzyma się pozytywny nastrój, a decyzje inwestorów będą uzależnione od oczekiwań co do przebiegu czerwcowego przetargu obligacji skarbowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy nadal kupują