Inwestorzy nadal lubią Polskę

  • Marta Sieliwierstow
28-01-2014, 00:00

Nieruchomości komercyjne: W całym 2013 r. deweloperzy sprzedali biura, centra handlowe i magazyny za 3,4 mld EUR. Najwięcej od 2006 r.

Wartość transakcji w segmencie biurowym wyniosła około 1,06 mld EUR, handlowym — około 1,32 mld EUR, magazynowym — około 656 mln EUR, nieruchomości wielofunkcyjnych (typu mixed use) oraz mieszanych transakcji portfelowych — ponad 280 mln EUR, a hotelowych — ponad 113 mln EUR.

— Największą transakcją ubiegłego roku, która jednocześnie była rekordem ceny pojedynczej nieruchomości w historii polskiego rynku obiektów komercyjnych, była sprzedaż katowickiego centrum handlowego Silesia City Centre za 412 mln EUR. Kupiło je konsorcjum inwestorów reprezentowanych przez giganta ubezpieczeniowego Allianz. Wśród innych istotnych umów znalazły się: zakup Galerii Kazimierz w Krakowie przez fundusz Invesco za ponad 180 mln EUR oraz przejęcie warszawskich budynków biurowych New City oraz NC2 przez fundusz Hines za około 127 mln EUR — wylicza Łukasz Lorencki, konsultant z grupy rynków kapitałowych Cushman & Wakefield.

Pod względem liczby najwięcej transakcji zawarto na rynku nieruchomości biurowych — było ich 27. Właściciela zmieniło także 21 obiektów handlowych i 13 magazynowych. W ujęciu wartościowym największym, bo 44-procentowym udziałem w rynku cieszył się sektor handlowy. Biura i magazyny miały odpowiednio 38 proc. i 14 proc. udziału w ogólnej wartości transakcji. Podobne proporcje powinny być zachowane w 2014 r.

— Po wzroście zainteresowania magazynami w 2012 r., w ubiegłym roku nadal obserwowaliśmy duży popyt i liczbę transakcji kupna i sprzedaży tego typu obiektów. Pojawiają się także nowi inwestorzy, którzy celują w obiekty logistyczne — mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE. Na rynku magazynowym największą transakcją była sprzedaż 50 proc. udziałów w platformie inwestycyjnej Segro, które kupił PSP Investments.

Zagraniczni kupcy

Transakcje z kapitałem zagranicznym stanowiły około 94 proc. ogólnej wartości transakcji, z czego najwięcej przypadłona inwestorów międzynarodowych (m.in. Blackstone, Atrium czy konsorcjum stojące za zakupem Silesia City Center na czele z Allianz), a następnie niemieckich (RREEF, Union Investment, Invesco, IVG, Allianz), brytyjskich (LCP, Tristan Capital Partners, Segro) i amerykańskich (WP Carey, Hines, Kulczyk Silverstein Properties czy Lone Star). Udział polskiego kapitału w łącznej wartości inwestycji wyniósł około 6 proc.

— W tym roku możemy zaobserwować pojedyncze przypadki wejścia na rynek nowych inwestorów zagranicznych reprezentujących zarówno obecny już u nas kapitał amerykański i europejski, jak też bardziej egzotycznych reprezentujących Bliski czy Daleki Wschód. Z reguły jednak inwestorzy z tej drugiej grupy nie działają bezpośrednio, lecz powierzają swoje pieniądze doświadczonym na polskim rynku firmom zarządzającym — wyjaśnia Łukasz Lorencki.

Wśród inwestujących w biurowce nadal najpopularniejsza jest Warszawa, mimo że w porównaniu do 2012 r. wzrosła wartość i liczba transakcji poza stolicą. — W 2013 r. biurowce sprzedano m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach. Dodatkowo w trakcie są kolejne transakcje poza Warszawą — mówi Przemysław Felicki.

Na rynku nieruchomości handlowych ze względu na ograniczoną podaż obiektów na sprzedaż w Warszawie transakcje zawiera się przede wszystkim w pozostałych większych miastach kraju. W 2012 r., największą transakcją była sprzedaż Manufaktury w Łodzi, a w 2013 r. Silesia City Center w Katowicach.

Walka o pierwszeństwo

Na tle Europy wyraźnie ustępujemy pod względem wartości transakcji takim rynkom jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Szwecja, Rosja czy Holandia. Natomiast możemy pochwalić się wartością transakcji zbliżoną do takich krajów jak Belgia, Dania, Norwegia, Włochy czy Hiszpania. Na tle krajów Europy Środkowej i Wschodniej Polska jest liderem i zdecydowanie deklasuje Czechy, Rumunię czy Węgry.

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych na koniec IV kw. 2013 r. pozostawały stabilne na poziomie około 6,25 proc., w sektorze handlowym dla najlepszych produktów — około 5,75 proc., natomiast w przypadku magazynów — 7,75 proc. Według szacunków agencji Jones Lang LaSalle, w 2014 r. możliwe są nieznaczne obniżki stóp kapitalizacji w segmencie nieruchomości biurowych i magazynowych.

— Biorąc pod uwagę negocjacje prowadzone przez inwestorów i deweloperów, spodziewamy się, że wartość transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2014 r. będzie zbliżona do ubiegłorocznej i wyniesie około 3 mld EUR — ocenia Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych, Jones Lang LaSalle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Inwestorzy nadal lubią Polskę