Inwestorzy nadal realizowali zyski

Marek Druś
opublikowano: 30-09-2002, 00:00

Ostatnia sesja tygodnia na warszawskiej giełdzie zakończyła się spadkami. Po trwających dwa dni wzrostach na giełdach zagranicznych nadszedł czas korekty, co negatywnie odbiło się na nastrojach krajowych inwestorów.

Przez większą cześć sesji największy udział w obrotach miał handel papierami Prokomu. Jednocześnie cena papierów gdyńskiego integratora wyraźnie spadała. Lider krajowego rynku informatycznego poinformował przed rozpoczęciem piątkowych notowań o zawarciu ostatniej ugody z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z jej zapisami, Prokom ma otrzymać od ZUS 20,8 mln zł za administrowanie jego Centralnym Ośrodkiem Obliczeniowym. Zrzekł się jednak łącznie ponad 58 mln zł z tytułu swoich wcześniejszych roszczeń i należnych odsetek.

Pod koniec sesji wzrosła podaż akcji Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, które drugą sesję z rzędu traciły na wartości. Wymiana papierów petrochemicznego kombinatu miała na zamknięciu notowań największy udział w obrotach rynku.

O prawie 60 proc. staniały papiery Echa Investment. W piątek po raz pierwszy były one notowane bez prawa poboru. Kielecka spółka wyemituje 7 mln nowych akcji, które obejmą jej obecni akcjonariusze płacąc za nie po 10 zł.

Wciąż dużym popytem cieszyły się akcje PPWK. Nie był on jednak tak duży jak na czwartkowej sesji, którą akcje spółki zakończyły ponad 37- -proc. wzrostem kursu. Rosnący popyt na papiery PPWK to skutek wiadomości o zawarciu porozumienia między zarządem i wierzycielami spółki.

Dopiero w ostatniej fazie notowań odrobił część strat z czwartku BPH PBK. W przeciwną stronę potoczyły się natomiast notowania papierów BZ WBK, które w czwartek zdrożały przy rekordowo wysokich obrotach. Rynek spekuluje, że wyraźne ożywienie handlu papierami obu spółek wiąże się z działaniami amerykańskiego inwestora.

Trwa spekulacja na akcjach Elektrimu i Netii, które w trakcie notowań kilkakrotnie wyraźnie taniały i drożały. W przypadku Elektrimu zarząd i obligatariusze mają jeszcze tydzień na ewentualne zawarcie układu. Alternatywą jest ogłoszenie 7 października upadłości spółki przez sąd.

Wyraźnie spadła cena papierów Oceanu, znajdującego się od początku sierpnia w stanie upadłości. Inwestorzy pozbywali się jego papierów w związku z doniesieniami prasowymi o olbrzymim bałaganie i nieprawidłowościach wykrytych przez syndyka w dokumentach spółki.

Obroty spadły niemal dwukrotnie wobec notowanych na zamknięciu czwartkowej sesji. Papiery tylko czterech spółek zanotowały ponad 10 mln zł obrotu. Miały one łącznie 60-proc. udział w handlu całego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy nadal realizowali zyski