Inwestorzy nie chcą akcji, wyniki spółek rozczarowują

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-08-2011, 00:00

Na europejskich giełdach nadal dominowały złe nastroje. Indeksy traciły na wartości, schodząc najniżej od

10 miesięcy. Wszystko przez

obawy, że spowolnienie w ame-

rykańskiej gospodarce przeło-

ży się niekorzystnie na wzrost

globalnej ekonomii. Sytuację

na rynkach akcji pogorszyła

też przecena 10-letnich obligacji hiszpańskich i włoskich. Rentowność tych papierów w stosunku do benchmarkowych papierów niemieckich jest najwyższa od początku ery euro. Wysokie zyski z papierów rządowych odciągają inwestorów z ryzykownego rynku akcji, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

Inwestorów do akcji nie zachęcają też rozczarowujące wyniki spółek. We wtorek mocno przeceniane były papiery Metra, niemieckiego giganta detalicznego. Właściciel kilku dużych sieci handlowych odnotował w II kwartale spadek zysku, przychody zaś były podobne jak przed rokiem. Do pogromu doszło na rynku akcji duńskiej spółki Pandora. Kurs momentami zniżkował o ponad 66 proc. Specjalizująca się w produkcji wyrobów jubilerskich spółka, która w minionym roku przeprowadzała ofertę publiczną, nie sprostała oczekiwaniom specjalistów. Powody do zadowolenia mieli z kolei udziałowcy Royal DSM, największego na świecie producenta witamin. Spółka wypracowała w minionym kwartale zysk 392 mln EUR, bijąc prognozy analityków. Holenderska firma po-

twierdziła, że ten rok powinien być dla niej bardzo udany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy