Inwestorzy nie czekali na amerykańskie stopy

Artur Szymański
opublikowano: 22-03-2007, 00:00

Przebieg środowej sesji zaskoczył wielu inwestorów. Wydawało się, że dzień spędzą na męczącej konsolidacji. Tymczasem WIG20 zakończył sesję na 1,2-procentowym plusie. Systematyczny wzrost wyprowadził indeks największych spółek ponad barierę 3400 pkt. Polscy inwestorzy wykazali się odwagą. Kupowali akcje, nie mając pewności, co wieczorem oznajmi światu Ben Bernanke, szef amerykańskiego banku centralnego. Zdecydowana większość obstawiała scenariusz, który zakłada spadek amerykańskich stóp procentowych w niedalekiej przyszłości.

Na zamknięciu wartość WIG20 wzrosła do 3402,15 pkt. To najwyższy poziom indeksu czołowej dwudziestki emitentów GPW od 27 lutego, czyli pamiętnego tąpnięcia cen akcji na całym świecie po minikrachu w Chinach. Tamtejszy rynek akcji zdołał już odrobić straty. W środę indeksy giełd w Szanghaju i Shenzhen ustanowiły historyczne rekordy.

Dobra koniunktura giełdowa w Chinach przeniosła się do Europy. Po początkowym niezdecydowaniu, wczesnym popołudniem w górę poszły indeksy giełd we Frankfurcie i Londynie. Także inwestorzy w Warszawie nie mieli wątpliwości, w którą stronę pójdzie wskazówka giełdowego barometru. Szczególnie dobre nastroje mieli inwestujący w papiery spółek małych i średnich.

Już po raz trzeci z kolei rekordy wszech czasów poprawiły mWIG40 i sWIG80, rosnąc na finiszu notowań odpowiednio o 1,2 oraz 2,0 proc. W przypadku dawnego WIRR środa była już dwunastą sesją wzrostową. Rynek zaczyna się przegrzewać, ale głowy inwestorów są tak rozpalone, że nie chcą tego widzieć. Chciwość wygrywa ze strachem.

Bagatelizowanie ryzyka prędzej czy później srodze się zemści. Na razie jednak inwestorzy zwiększają popyt na akcje, co widać po wzroście obrotów na środowej sesji. Wartość handlu spółkami tworzącymi indeks WIG przekroczyła 2 mld zł. Na spółki z WIG20 przypadła tylko połowa tej kwoty. To najlepiej pokazuje, jakim powodzeniem cieszą się giełdowe średniaki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Inwestorzy nie czekali na amerykańskie stopy