Inwestorzy nie dopisali

Marek Knitter
09-04-2002, 00:00

Oferta bonów na poniedziałkowym przetargu Ministerstwa Finansów była dość niska. Inwestorzy też nie dopisali. Specjaliści prognozowali popyt na poziomie 2 do 2,1 mld zł wobec podaży wysokości 700 mln zł. Tymczasem inwestorzy zgłosili oferty o łącznej wartości 1,69 mld zł. Średnie rentowności uległy tylko nieznacznym wahaniom w porównaniu z poprzednimi aukcjami. Bony 13-tygodniowe uzyskały stopę zwrotu na poziomie 9,708 proc., a 52-tygodniowe 9,733 proc.

Aukcje bonów 13-tygodniowych potrzebne są MF dla uzyskania wskaźnika oprocentowania dla obligacji 3-letnich detalicznych na nowy okres odsetkowy, który rozpoczyna się 5 maja. Dlatego nie należało się specjalnie spodziewać dużego popytu w tym segmencie. Jednak wczoraj inwestorzy postanowili z wielką ostrożnością podejść do oferty najbardziej popularnych bonów rocznych. Oznacza to, że gracze nie są już pewni obniżki stóp procentowych w kwietniu. Inwestorzy rozpoczęli poszukiwania bardziej rentownych inwestycji niż bony skarbowe.

Specjaliści zwracają uwagę, że nadal jest miejsce na redukcję stóp procentowych, tym bardziej że presja na Radę Polityki Pieniężnej ze strony kręgów politycznych jest coraz większa. Z drugiej strony, dla rady decydujące znaczenie może mieć wzrost cen paliw i związany z nim możliwy wzrost inflacji. Władze monetarne znów mogą więc oprzeć się presji politycznej i pozostawić stopy bez zmian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy nie dopisali