Inwestorzy odpoczywali, ale kontrolowali sytuację

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-07-2009, 00:00

Inwestorzy w czwartek odpoczywali po środowym rajdzie indeksów. Część z nich wykorzystała zwyżki do realizacji krótkoterminowych zysków, co momentami wywoływało przewagę podaży na rynkach. Kupujący nie oddawali jednak pola bez walki i szukali nowych okazji, m.in. po kwartalnych wynikach amerykańskiego banku JP Morgan. Były one lepsze od oczekiwań analityków.

Nastroje poprawiały również optymistyczne doniesienia z Chin. Tamtejsza gospodarka jako pierwsza przezwycięża kryzys. Pojawiły się jednak opinie, że Chiny rosną za szybko i aby stymulować rozwój, będą musiały chłodzić koniunkturę. Pod koniec dnia kupujących wspierały dane z amerykańskiego rynku pracy. W centrum uwagi nadal były wyniki spółek. Pozytywnie odebrany został wyższy od prognoz wzrost kwartalnego zysku Electroluksa, szwedzkiego producenta sprzętu AGD. Rozczarowała za to Nokia, gigant rynku telekomunikacyjnego. Spadły przychody i zyskowność. Okazało się, że udział Nokii w światowym rynku pozostanie bez zmian. Inwestorzy odebrali to jako pesymistyczną prognozę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu