Czytasz dzięki

Inwestorzy patrzą na Zachód

Anna Borys
opublikowano: 01-06-2006, 00:00

Rynek obligacji bez emocji przyjął wiadomość o 5,2-procentowym, nieco wyższym od prognozowanego (5 proc), wzroście gospodarczym w Polsce w I kwartale tego roku. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu podstawowej stopy procentowej na poziomie 4 proc. także nikogo nie zaskoczyła.

Uwagę graczy skupiły raczej dane opublikowane w strefie euro. Wstępne szacunki o inflacji w maju były na poziomie wyższym od oczekiwanego, zaś wskaźnik nastrojów wśród producentów i konsumentów był gorszy od prognozowanego. Dla rynku to sygnały, że Europejski Bank Centralny może podnieść stopy procentowe w czasie najbliższego posiedzenia. To na pewno nie wesprze notowań polskich obligacji.

Wczoraj jednak silny złoty obronił krajowy rynek długu przed spadkami. O godzinie 15.30 rentowność dwuletnich papierów wartościowych spadła z poziomu 4,42 proc. we wtorek do wartości 4,39 proc., pięcioletnich wyniosła 5,04 proc. w porównaniu do 5,02 proc. dzień wcześniej. Dochodowość dziesięcioletnich papierów wzrosła do 5,31 proc., wobec 5,30 proc. we wtorek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy