Inwestorzy płacą za przyszłe zyski

AB
opublikowano: 21-07-2009, 00:00

Zapytaliśmy analityków o giełdowe perspektywy. Oto najciekawsze wypowiedzi.

Zapytaliśmy analityków o giełdowe perspektywy. Oto najciekawsze wypowiedzi.

Arkadiusz Chojnacki

szef działu analiz w Ipopema Securities

Obecnie to zagranica ciągnie nasz rynek w górę. W naszych fundamentalnych prognozach nic się jednak nie zmieniło i celem dla WIG20 jest wciąż 2200 pkt. Dlatego ostatnie wzrosty indeksów nas nie dziwią, choć wiele sesji z rzędu o wyraźnych zwyżkach zwiększa ryzyko krótkookresowej korekty. W połowie lutego rozpoczął się jednak średnioterminowy trend wzrostowy, który może przerodzić się w długoterminowy. Zależy to jednak od danych makro, ponieważ obecnie cały czas inwestorzy grają opierając się na oczekiwaniach. Wyniki krajowych spółek z II kwartału będą słabe, co jednak nie będzie zaskoczeniem. Dla inwestorów najmocniej liczy się przecież ożywienie w przyszłości.

Marek Rogalski

analityk DM BOŚ

Mam wrażenie, że zaczynamy właśnie budować nową falę wzrostową, która wyniesie indeks WIG20 w okolice 2600 pkt być może już na jesieni, a lipiec zamkniemy powyżej poziomu 2000 pkt. Polski parkiet może stać się jednym z najmocniejszych w regionie za sprawą porównywalnie lepszych danych makro, a także globalnej poprawy nastrojów, której nie powinny zmienić kolejne wyniki amerykańskich spółek. Dobrym barometrem znów staje się złoty, który do końca lipca ma szanse ustanowić nowe tegoroczne maksima, a także towarowy indeks CRB. Tutaj rysuje się dosyć ciekawa dziesięciomiesięczna formacja odwróconej głowy z ramionami, co powinno zaowocować silną zwyżką cen surowców w najbliższych tygodniach. To potwierdzałoby teorię, według której wkraczamy w fazę wyraźnego osłabienia się amerykańskiego dolara.

Dorota Nejman

dyrektor inwestycyjny funduszu MCI Gandalf Aktywnej Alokacji

Mamy wakacje, czyli okres, w którym rynki lubią zaskakiwać. Dzisiejsze wzrosty wpisują się w ten scenariusz. Nie spodziewaliśmy się tak znacznej zwyżki, ale z drugiej strony, nie jest ona potwierdzona wzmożonymi obrotami. Przebicie przez WIG20 tegorocznego szczytu (2041 pkt) otworzyłoby drogę do nowych maksimów. W krótkim terminie nie widzę do tego potencjalnych mocnych impulsów ze strony danych makro i wyników spółek. Jeśli więc nie zobaczymy spadków, to bardziej skłaniam się ku trendowi bocznemu niż dalszym wzrostom.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AB

Polecane