Inwestorzy realizowali zyski

Urszula Stosio
07-12-2001, 00:00

W czwartek doszło do wyprzedaży obligacji, szczególnie na początku sesji. Ich podaż po pierwsze można wiązać z realizacją zysków przez inwestorów zagranicznych w końcówce roku, po drugie zaś z korektą cen papierów skarbowych na rynku amerykańskim. W środę w USA doszło bowiem do wyprzedaży tamtejszych papierów rządowych. Wskutek tego wzrosły oczekiwania na szybszą poprawę sytuacji w amerykańskiej gospodarce, a inwestorzy zamykali pozycje w papierach rządowych, zwiększając zaangażowanie w papiery korporacyjne oraz na rynku akcji.

Pod koniec sesji doszło jednak do stabilizacji. Rentowność papierów 5-letnich na koniec sesji wyniosła 9,95 proc., 10-latek w okolicy 8,94 proc., zaś dwuletnich zerokuponowych na poziomie 10,44 proc.

Nie ma żadnych krajowych informacji makroekonomicznych, które mogłyby wpłynąć na rynek. Inwestorzy z uwagą mogą natomiast obserwować narastający konflikt między bankiem centralnym a rządem. Minister finansów Marek Belka powiedział, że nie traktuje wezwania do obniżki stóp przez RPP jako ultimatum, a rada z decyzją powinna poczekać na uchwalenie budżetu.

Na przetargu obligacji uzyskanych z konwersji długu SP wobec NBP sprzedano obligacje o wartości 49 mln zł z oferty 300 mln zł. NBP oferował obligacje zerokuponowe o terminie zapadalności 29 kwietnia 2002 roku (KO0402). Popyt wyniósł 172 mln zł. Średnia rentowność wyniosła 11,848 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Stosio

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy realizowali zyski