Inwestorzy rozpoczynają tydzień z ostrożnym optymizmem

Daniel Schittek Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 06-11-2017, 17:02
aktualizacja: 06-11-2017, 17:03

Nowy tydzień zapoczątkowała sesja w Azji, gdzie już na otwarciu powiało grozą na tamtejszych parkietach.

Niecałe 2 godziny po rozpoczęciu sesji indeks Shanghai Composite zanurkował ponad 2%, a taką reakcję inwestorów wywołały słowa Donalda Trumpa, który odbywał swoje tourne po Azji. W swojej wypowiedzi poruszył on temat deficytu handlowego z Chinami oraz dodał, że USA wkrótce mogą podjąć działania mające na celu zmniejszenie tych nierówności w handlu. Determinację giełdowych byków widać jednak nie tylko w USA i Europie, ale także w Azji, dzięki czemu kontrakty na indeks Shanghai Composite pomimo takiej przeceny są już 0,5% na plusie. Giełda w Hong Kongu, podobnie jak i Tokio zamknęła się bez większych, natomiast spadki w Australii nie przekroczyły 0,1%.

Sesja w Europie nie rozpoczęła się entuzjastycznie. Spadki dosięgnęły giełd praktycznie na całej szerokości kontynentu chociaż ich skala nie była zbyt duża. Niemiecki DAX30 po otarciu się w piątek o poziom 13500 pkt. dzisiaj notuje stratę rzędu 0,1%. Zbliżone wyniki notują także CAC40 i EuroStoxx50. Wzrostową tendencję udaje utrzymywać się giełdzie w Londynie (+0,2%) oraz Mediolanie (+0,1%). Najgorzej radzi sobie hiszpański IBEX, gdzie wciąż inwestorzy dyskontują ryzyko związane z sytuacją w Katalonii. W weekend Carles Puigdemont oddał się w ręce belgijskiej policji, po tym jak hiszpański sąd wydał za nim europejski nakaz aresztowania. Inwestorzy zaniepokojeni są jednak dalszymi losami Katalonii, o których zadecydować mogą rozpisane na 21 grudnia wybory. Sondaże wskazują, że poparcie dla separatystów jak i zwolenników jedności z Hiszpanią są podobne z lekką przewagą tych drugich, co jednak jest zbyt mało, aby być pewnym scenariusza wyborów. IBEX35 traci ok. 0,4%, natomiast pozytywnym akcentem sesja kończy się dla WIG20, który po porannej przecenie zdołał odrobić straty i odnotować solidny wynik +0,9%.

Giełdy w Stanach rozpoczynają natomiast sesję od umiarkowanych wzrostów i kolejnych rekordów na Nasdaq (+0,3%), S&P500 (+0,1%) oraz Dow Jones (+0,1%). Amerykańscy inwestorzy skupiają się obecnie na wydarzeniach politycznych odnosząc się do planów dalszego rozwoju stosunków handlowych z azjatyckimi krajami, a także na komentarzach Donalda Trumpa względem wcielania w życie planów nuklearnych Korei Północnej. W centrum uwagi również pozostaje dalsze zdobywanie poparcia dla ustawy reformującej system podatkowy w USA, która może być jednym z ostatnich bodźców dla trwających wzrostów za oceanem, po tym jak już ponad 400 spółek z indeksu S&P ogłosiła swoje wyniki finansowe będące w większości lepsze od przewidywań analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Schittek Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy