Inwestorzy są już gotowi kupować akcje hurtowo

Tomasz Ciborowski
opublikowano: 08-10-2009, 00:00

Sukces oferty PKO BP będzie kolejnym potwierdzeniem, że inwestorzy są gotowi zasilać dobre spółki nowym kapitałem. Oczywiście trzeba pamiętać, że emisja z prawem poboru to transakcja inna niż IPO. Prawo poboru przysługuje każdemu obecnemu akcjonariuszowi spółki bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Daje mu prawo objęcia akcji w nowej emisji. Z reguły cena emisyjna nowych akcji jest wyznaczona z dyskontem do aktualnego kursu akcji, tak więc prawo poboru stanowi wymierną wartość. Wartość ta może zostać zrealizowana albo poprzez sprzedaż prawa poboru na rynku, albo poprzez objęcie akcji nowej emisji z dyskontem. Nieskorzystanie z żadnych z tych opcji oznacza, że inwestor posiadający prawo poboru poniósł stratę, bo utracił pewną korzyść. Jeżeli spółka jest fundamentalnie zdrowa, ma dobre perspektywy rozwoju, jej obecny kurs nie jest oderwany od wyceny porównywalnych spółek, należy oczekiwać, że akcjonariusze skorzystają z przysługującego im prawa poboru. Oczywiście część z nich sprzeda te prawa na rynku, ale pozostała część akcjonariuszy oraz ci inwestorzy, którzy kupili prawo poboru na rynku, zapewne zapiszą się na nowe akcje. Myślę więc, że oferta PKO BP zakończy się sukcesem. Oczywiście trudno dzisiaj powiedzieć, jak dużym.

Dobry klimat na rynku ofert publicznych widać już od pewnego czasu. Nie ma on jeszcze odzwierciedlenia w dużej liczbie ofert, gdyż przygotowanie oferty publicznej zajmuje kilka miesięcy. Ale mamy sygnały, że inwestorzy są gotowi kupować akcje dobrych spółek w ilościach hurtowych, co jest możliwe np. w ofercie publicznej. Dowodem na to jest np. kolejna oferta publiczna PBG oraz IPO Bogdanki, które przeprowadzono w czerwcu br. Te duże transakcje liczone na setki milionów złotych zostały z sukcesem uplasowane na rynku. Efektem znacznej poprawy na rynku i sukcesu tych transakcji jest wzmożone zainteresowanie IPO, które obserwujemy w ostatnich miesiącach u naszych klientów. Projekty, które dzisiaj się rozpoczynają, trafią na rynek już w przyszłym roku Myślę, że sukces oferty PKO BP, która z uwagi na ogromny rozmiar transakcji i jej prestiż będzie bardzo medialną transakcją, jeszcze bardziej wzmocni zainteresowanie giełdą wśród przedsiębiorstw. Firmy znowu zauważą, że giełda może być źródłem kapitału, którego potrzebują, aby się dalej rozwijać.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Również ze strony inwestorów giełdowych sukces oferty PKO BP, w ich przypadku rozumiany jako inwestycja, na której zarobią, zaowocuje zwiększonym zainteresowaniem kolejnymi ofertami publicznymi. W ofertach publicznych, zwłaszcza IPO czy emisjach z prawem poboru, akcje oferowane są z dyskontem. W przypadku IPO te dyskonto wynika z tego, że inwestorzy kupują akcje spółki, która nie ma historii giełdowej, nie znają więc jej i jej zarządu tak dobrze jak spółek już notowanych na giełdzie. Poza tym jeżeli nowy emitent ma przekonać inwestorów do inwestycji w jego akcje, musi je zaoferować z dyskontem do wycen osiąganych przez porównywalne spółki. Podobny mechanizm występuje przy ofertach spółek skarbu państwa, przy czym należy pamiętać, że skarb państwa jest nietypowym właścicielem. Posiada bardzo wiele spółek z różnych branż i jego celem jest prywatyzacja wielu firm, a nie tylko tej jednej, która właśnie jest oferowana. W praktyce oznacza to, że inwestorzy oczekują, iż na ofertach spółek skarbu państwa można będzie zarobić więcej niż na IPO prywatnej spółki, bo resort będzie chciał przyciągnąć inwestorów również do kolejnych ofert.

Tomasz Ciborowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Ciborowski

Polecane