Inwestorzy skracali pozycje

Katarzyna Płaczek
opublikowano: 27-12-2006, 00:00

Ostatnia sesja przed świętami upłynęła na redukowaniu pozycji. Otwartych jest już mniej niż 70 tys. Wraz z wychodzeniem graczy z rynku spadały zyski z długich pozycji, choć byki twardo trzymały do samego końca przewagę kontraktów na WIG20 nad indeksem (baza wynosiła 45 punktów).

Taka dodatnia baza, przy dość średnich ostatnich sesjach, pokazuje dużą wiarę w dalsze wzrosty wraz z nadejściem stycznia. Rynek kontraktów ostatnio się raczej nie mylił. Można więc założyć optymistycznie, że i tym razem ma rację. Sygnał naszego systemu, zakładający trzymanie długich pozycji, został na koniec dnia zakłócony przeceną akcji Banku BPH na fixingu. Przełożyło się to na spadek indeksu WIG20 aż do 3250 pkt. Zakładając jednak, że byki wezmą się do roboty po świętach i szybko odrobią utracone punkty, długie pozycje powinny przynieść spodziewane profity. Gdyby jednak się okazało, że poziom 3300 pkt w przypadku WIG20 pozostaje w dalszym ciągu poza ich zasięgiem, a rynek dalej się obsuwa, wówczas nie będzie więcej przesłanek do uzasadniania tak wysokiej bazy.

Mimo świątecznego okresu trzeba pozostać czujnym. Jeżeli na rynku amerykańskim inwestorzy także będą skracać pozycje, to warto pamiętać, że wskaźnik S&P ma poziom wsparcia na wysokości 1415 i 1400 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Płaczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy