Inwestorzy sprzedają, bo boją się recesji

Marek Druś
opublikowano: 16-10-2008, 00:00

W Europie rosną obawy recesji. Indeksy w Paryżu, Londynie i Frankfurcie spadały w środę od początku dnia. Krótko przed rozpoczęciem sesji w USA z 18 indeksów branżowych rosła wartość tylko jednego — spółek ochrony zdrowia. Ich akcje postrzegane są jako "bezpieczna przystań" na czas dekoniunktury.

Najmocniej taniały papiery spółek surowcowych. Strach przed spowolnieniem spowodował spadek kursów miedzi, cynku i ołowiu. Nurkowały kursy BHP Billiton, Xstraty i Vedanty. Taniały też akcje spółek, które znaczną część przychodów przynoszą na amerykańskim rynku, m.in. Siemensa i Lafarge.

Nastroje pogorszyła dodatkowo publikacja danych makro za oceanem. Sprzedaż detaliczna spadła w USA najmocniej od trzech lat. Rekordowo spadł także indeks Empire State. Nastrojów nie zdołały poprawić dobre wyniki kwartalne JP Morgan, Intela i Coca-Coli. Sesje za oceanem rozpoczęły się spadkami indeksów. Dow Jones tracił w pierwszych minutach ponad 100 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy sprzedają, bo boją się recesji