Inwestorzy stabilni i odpowiedzialni

opublikowano: 30-04-2012, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA DODATKU

AGNIESZKA KOWALCZE

dyrektor Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej

Spośród krajów skandynawskich największym inwestorem w Polsce jest Szwecja. Nad Wisłą aktywnie inwestują również firmy z duńskim kapitałem, chętnie w zachodniej i północno- -zachodniej części kraju.

Dominują wśród nich małe i średnie przedsiębiorstwa. Mniej jest natomiast inwestorów z Finlandii i Norwegii, jednak i oni stopniowo zwiększają obecność na polskim rynku inwestycji bezpośrednich. Firmy wchodzące do Polski reprezentują branże związane z energetyką odnawialną, zielonymi technologiami, SSC, a także IT.

Należy podkreślić także znaczenie inwestycji realizowanych przez firmy skandynawskie, obecne na polskim rynku już od wielu lat, które stale rozwijają swoją działalność w naszym kraju.

Zaliczają się do nich na przykład Husqvarna, Electrolux, Ikea czy Fortum Power and Heat Polska. Zdarza się również, że innowacyjne rozwiązania wypracowane przez firmy skandynawskie w Polsce są wdrażane w kraju pochodzenia firmy, takim przykładem jest między innymi Stena Recycling.

Z badania dotyczącego klimatu inwestycyjnego w Polsce, przeprowadzonego przez Izbę we współpracy z innymi izbami bilateralnymi w marcu 2012 r., wynika, że przeważająca większość skandynawskich inwestorów zdecydowałaby się na ponowne zainwestowanie w Polsce.

Kraje skandynawskie, rozpatrywane razem, zajmują drugą pozycję za Niemcami, biorąc pod uwagę wielkość eksportu, a pod względem wielkości importu są na piątym miejscu. Sama tylko Szwecja jest siódmym pod względem obrotów handlowych partnerem gospodarczym Polski, a drugim po Niemcach wśród państw Regionu Morza Bałtyckiego.

Skandynawskie firmy mają bardzo pozytywny wizerunek w Polsce. Innowacyjność, zaawansowane zielone technologie oraz kultura biznesowa charakteryzująca się otwartością, długofalowym planowaniem i transparentnością, a także szacunek dla pracowników, środowiska naturalnego i społeczności lokalnych sprawiają, że skandynawscy przedsiębiorcy znajdują się w czołówkach rankingów najlepszych pracodawców w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Inwestorzy stabilni i odpowiedzialni