Inwestorzy stają się coraz bardziej nerwowi

Roman Przasnyski
opublikowano: 27-10-2010, 00:00

Na niemal wszystkich giełdach we wtorek było nerwowo. Kiepskich nastrojów w Europie nie poprawiły utrzymujący się wysoki optymizm niemieckich konsumentów ani sięgające 0,8 proc. tempo wzrostu brytyjskiej gospodarki (dwukrotnie wyższe, niż się spodziewano).

Notowania kontraktów na amerykańskie indeksy nie wspierały giełd. Wskaźniki spadały, nie czekając na dane zza oceanu. Te zaś okazały się niejednoznaczne. Indeks cen nieruchomości w największych amerykańskich metropoliach wzrósł jedynie o 1,7 proc., podczas gdy spodziewano się zwyżki o około 2 proc. Ceny nieruchomości wyliczane przez FHFA zwiększyły się o 0,4 proc., podczas gdy spodziewano się ich spadku. Indeks zaufania konsumentów wyniósł 50,2 punktów i był nieco wyższy niż oczekiwano. Także wskaźnik aktywności gospodarczej w rejonie Richmond, wynoszący 5 punktów, okazał się zdecydowanie wyższy od oczekiwań. Dane te jednak nie wpłynęły na bardziej zdecydowaną poprawę nastrojów. Indeksy na Wall Street traciły po około 0,3 proc.

Na warszawskiej giełdzie dziś mieliśmy do czynienia z kontynuacją osłabienia, którego wyraźne sygnały były widoczne już pod koniec poniedziałkowej sesji. Wtorkową indeks największych spółek zaczął od spadku o nieco ponad 0,3 proc. WIG tracił o połowę mniej. Nastroje jednak szybko się pogorszyły. Już po godzinie handlu WIG20 szedł w dół o ponad 1 proc. Wśród inwestorów panowała dość duża zgodność poglądów co do wycen akcji największych spółek. Po około 1,8 proc. zniżkowały przed południem walory KGHM, Lotosu, PKO BP, nieznacznie tylko ustępowały im papiery BRE Banku, Pekao i PZU. Wśród zaledwie kilku firm opierających się przecenie znalazła się TP.

Znacznie lepiej wiodło się inwestorom operującym na rynku średnich spółek. MWIG40 już w poniedziałek zaskakiwal siłą, a wczoraj rósł o 0,2 proc., wbrew panującej na rynku tendencji. To zasługa rosnących o 3-3,5 proc. akcji Tauronu i zwyżkujących o 2,5 proc. papierów Bogdanki. Ostatecznie wskaźnik zwiększył swoją wartość o 0,57 proc. WIG20 spadł o 0,47 proc., wskaźnik szerokiego rynku i sWIG80 straciły po nieco ponad 0,2 proc. Obroty wyniosły 1,4 mld zł.

Po wtorkowej sesji wydaje się, że szanse powrotu do tendencji wzrostowej spadły. Rośnie za to prawdopodobieństwo pogłębienia korekty. Łatwość, z jaką dwukrotnie podaż sprowadzała dziś kursy akcji największych spółek w dół, wskazuje, że indeksy mogą zejść jeszcze niżej. Przecena nie oszczędziła akcji KGHM, wczorajszego lidera wzrostów. Jak widać, nastroje inwestorów potrafią zmieniać się bardzo szybko i radykalnie. Warto zwrócić uwagę, że w fazie niedawnych wzrostów WIG20 szedł w górę pchany siłą nielicznych, mocno zyskujących na wartości, spółek. Obecnie szerokość rynku jest znacznie większa. Jedynym pocieszeniem może być spadek obrotów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane