Inwestorzy szukają okazji w groszówkach

Kamil Zatoński
opublikowano: 17-01-2008, 00:00

Emisje z prawem poboru i splity, które sprowadzały kursy do poziomów liczonych w groszach, były dobrą metodą na pompowanie kapitalizacji firm w czasie hossy. Teraz miny akcjonariuszy PC Guard, Orła, Mewy, Fonu czy Sanwilu rzedną, bo spadki na giełdzie powodują duże wahania wartości ich portfeli. Zmiana ceny akcji o zaledwie jeden grosz oznacza bowiem ruch o kilka do kilkunastu procent.

Najniższą cenę nominalną ma obecnie Fon, którego akcjami handlowano wczoraj po 4-5 groszy. Szczęśliwców, którym udało się kupić papiery po niższej o 20 proc. cenie (a więc po 4 grosze), było zresztą całkiem sporo. Na dwie godziny przed zakończeniem wczorajszej sesji wolumen zleceń, które zrealizowano na tym poziomie, sięgał 2,8 mln walorów, tj. blisko 45 proc. całości. Skumulowane zlecenia kupna po 0,04 zł opiewały aż na 160 mln sztuk (wartych 6,4 mln zł), co pokazuje, jak długa jest kolejka chętnych szukających szybkiego zarobku.

Jeszcze więcej na wczorajszej sesji mogli zarobić (albo stracić) ci, którzy spekulacyjnie handlowali walorami PC Guard. Na otwarciu cena wynosiła 0,08 zł (bez zmian, co przy nokaucie na całym rynku było niezłym osiągnięciem), ale później sporo transakcji zawarto po 0,07 zł (-12,5 proc.), a kilka niewielkich zleceń zrealizowano także po 0,06 zł (-25 proc.). Kilkadziesiąt minut później można je było próbować sprzedać nawet po 0,08 zł, a więc 33 proc. drożej. Wolumen zawieranych po tej cenie transakcji nie był jednak duży, o realizację tak niecodziennej stopy zwrotu było więc niezwykle trudno.

Na kolejnych sesjach emocji na groszówkach z pewnością nie zabraknie, tym bardziej że bessa z każdym dniem poszerza tę grupę. Po wczorajszej sesji jest ich 17. Co znamienne, zdecydowana większość z nich ma problemy z rentownością, może więc wkrótce znów inwestorzy zaczną je określać mianem papierów śmieciowych.

Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Złoty , Cena , Ceny , PO