Inwestorzy szybko zapomnieli o Grecji

Marcin Ciechoński
opublikowano: 20-06-2012, 00:00

WALUTY

Pretekstem do wczorajszych zmian na rynkach były lepsze dane z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Jest to zaskakujące, ponieważ jeszcze kilka dni temu największą uwagę inwestorzy przykładali do fundamentalnych problemów Grecji. Niewielu uczestników rynku śledziło natomiast ilość pozwoleń na budowę domów w USA. Szybka zmiana głównych czynników wpływających na zachowanie kursów sugeruje nerwowość inwestorów. Sytuacja taka powoduje, że zarówno główna para walutowa (EUR/USD), jak i pary powiązane ze złotym szybko zmieniają kierunki ruchów.

Wczorajsza sesja niemal w całości zniosła poniedziałkowe osłabienie rodzimej waluty. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN powróciły w okolice wsparć, odpowiednio 3,35 i 4,23 zł. Analizując optymizm rynku, można podejrzewać, że ważniejszym czynnikiem utrzymującym wczoraj i prawdopodobnie dzisiaj nastroje jest oczekiwanie na zakończenie posiedzenia oraz konferencję FOMC. Wysokość stóp procentowych prawdopodobnie nie zostanie zmieniona, jednak rynek liczy na zapowiedzi kolejnego programu stymulacyjnego — QE3. Jeśli inwestorzy usłyszą takie sugestie, optymizm na najbliższych sesjach powinien się utrzymać. W dłuższym terminie jednak kolejny już program pomocowy nie zmieni obecnego trendu spadkowego zarówno na parze EUR/USD, jak i na giełdach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Ciechoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu