Inwestorzy uwielbiają Nowy Jork

DI
opublikowano: 06-10-2011, 15:54

Z raportu Cushman & Wakefield wynika, że inwestorzy coraz bardziej interesują się rynkami nieruchomości komercyjnych w najważniejszych miastach świata, przy czym w minionych 12 miesiącach najwięcej inwestycji przypadło na Nowy Jork.

Wyświetl galerię [1/2]

W ciągu ostatnich 12 miesięcy najwięcej inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych przypadło na Nowy Jork.

Niestabilność na rynkach finansowych i powszechna niepewność co do globalnej gospodarki sprawiają, że inwestorzy uciekają w aktywa wysokiej jakości i poszukują bezpiecznych możliwości inwestowania na dojrzałych rynkach.
Raport „Winning in Growth Cities” przedstawia największe i najszybciej rozwijające się miasta pod względem inwestycji w nieruchomości komercyjne, różnice stóp kapitalizacji oraz popyt i aktywność w poszczególnych sektorach. Opiera się na danych szacunkowych za okres 12 miesięcy do III kw. 2011 r.

Nowy Jork otwiera ranking amerykańskich miast o największej popularności w bieżącym roku. Londyn jest drugą najbardziej atrakcyjną lokalizacją, ale najpopularniejszą wśród inwestorów zagranicznych. Natomiast trzęsienie ziemi, tsunami i katastrofa w elektrowni atomowej w Japonii spowodowały spadek aktywności na tokijskim rynku inwestycyjnym. Jednak ze względu na wysoki poziom niezaspokojonego popytu Tokio utrzymało się na trzecim miejscu zestawienia.

W ostatnich miesiącach niepewność w światowej gospodarce i zacieśnianie polityki pieniężnej spowolniły ożywienie gospodarcze na świecie i zwiększyły zainteresowanie inwestorów najlepszymi rynkami. Wobec utrzymującej się niechęci do podejmowania większego ryzyka wielu inwestorów w przyszłym roku będzie nadal koncentrować uwagę na miastach, które zajęły najwyższe lokaty w rankingu. Ceny za najlepsze powierzchnie będą w dalszym ciągu wzrastać we wszystkich regionach, a inwestorzy i najemcy staną w obliczu niewystarczającej podaży powierzchni wysokiej jakości w najatrakcyjniejszych lokalizacjach.

Z tego względu inwestorzy będą mieli dwie możliwości: budować nowoczesną powierzchnię w najlepszych miastach lub skupić się na drugorzędnych miastach i lokalizacjach wykorzystując niewystarczającą podaż na najważniejszych rynkach.

Łączny wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym w 25 miastach zajmujących najwyższe pozycje w rankingu wzrósł w 12 miesiącach do III kw. 2011 r. wzrósł o 48 proc. Udział tych miast w rynku wzrósł z 52 proc. w 2010 r. do 54 proc. Najwięcej transakcji zawarto na rynku biurowym (40 proc.), a następnie w sektorze nieruchomości handlowych (25 proc.) i magazynowo-przemysłowych (11 proc.).

W rankingu 25 miast wystąpiły niewielkie zmiany - w porównaniu z ubiegłym rokiem zmieniła się tylko kolejność pierwszych dziewięciu miast. Ranking obejmuje 20 miast z ubiegłorocznego zestawienia, a także pięć nowych: Boston, Atlanta, San Diego, Hamburg i Melbourne. Pięć miast odpadło z grupy 25 najlepszych lokalizacji: Sydney, Tajpej, Kuala Lumpur, Amsterdam i Vancouver. Największy wzrost w rankingu odnotowały miasta amerykańskie, szczególnie Chicago, Boston, Atlanta i Los Angeles, zbliżając się niekiedy pod względem tempa wzrostu inwestycji do Nowego Jorku. Dużym awansem w rankingu mogą się pochwalić także Seul i Melbourne.

Warszawa pod względem dynamiki wzrostu zajmuje 12 pozycję w rankingu globalnym i 2 pozycję w Europie (wzrost o ponad 90 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Inwestorzy uwielbiają Nowy Jork