Inwestorzy uwierzyli, trzeba więc zrealizować obietnice

Kamil Zatoński
30-12-2005, 00:00

Roman Karkosik konsekwentnie rozbudowuje grupę. Jego giełdowy majątek jest już wart 3,6 mld zł.

Załóżmy, że głównym wskaźnikiem zaufania inwestorów indywidualnych jest wycena spółek giełdowych. Jeśli tak, to inwestycyjnym guru dla drobnych graczy jest Roman Karkosik. W mijającym roku nawet mgliste obietnice rozwoju spółek znajdujących się w jego portfelu wystarczyły, by rozbudzić nadzieje inwestorów. Kursy spółek ze stajni biznesmena szły bowiem w górę dużo szybciej niż główne indeksy giełdowe.

Boryszew nie zawiódł

Trzeba przyznać, że w przypadku Boryszewa Roman Karkosik nie zawiódł drobnych graczy i dotrzymał obietnic. Czy historia powtórzy się w przypadku Skotanu i Alchemii? Jeszcze przed kilkoma miesiącami pierwsza z tych firm wygaszała dotychczasową działalność operacyjną, a druga praktycznie w ogóle jej nie prowadziła. Nie przeszkodziło to jednak, by w 2005 r. stopa zwrotu z inwestycji w ich akcje przekroczyła 400 proc. Teraz od sprawności zarządów obu firm będzie zależało, czy papiery dawnych garbarni zgubią etykietkę spółek spekulacyjnych. Alchemia już zdążyła zmienić branżę ze skórzanej na hutniczą, kupując Hutę Batory od… Romana Karkosika. Teraz kusi inwestorów wizją wypracowania nawet 100 mln zysku netto w przyszłym roku. W tym ma on wynieść 39 mln zł. Pomysłu na biznes poszukuje tymczasem Skotan. Jego notowania idą w górę także w ślad za wzrostem kursu Alchemii, bo Skotan posiada pakiet 560 tys. jej akcji.

Czas na WIG20

Zmiany nie ominęły także Boryszewa, głównego filaru grupy Romana Karkosika. Spółka pewnie już w I półroczu 2006 wejdzie w skład giełdowej elity, czyli indeksu WIG20. Grupa dopiero niedawno uporała się z fuzją z Hutą Oława i Elaną, a już w kolejce do wchłonięcia czeka Impexmetal. Na polu przejęć sochaczewska grupa na pewno nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Na celowniku znajduje się m.in. Ciech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy uwierzyli, trzeba więc zrealizować obietnice