Inwestorzy spodziewają się dalszego słabnięcia złotego, korony i forinta

Bloomberg, MD
opublikowano: 08-08-2022, 16:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Duzi inwestorzy uważają, że osłabienie euro w przypadku recesji gospodarki strefy euro spowoduje dalszy spadek wartości walut CE3, czyli największych gospodarek Europy wschodniej, informuje Bloomberg.

Z sondażu przeprowadzonego przez agencję wynika, że wśród walut gospodarek rozwijających się inwestorzy najbardziej „niedźwiedzio” oceniają perspektywy złotego, czeskiej korony i forinta, nie uwzględniając rosyjskiego rubla i tureckiej liry. Goldman Sachs, Fidelity International i InTouch Capital Markets oczekują, że wartość walut gospodarek CE3 będzie spadać w przypadku słabnięcia euro.

- Jesteśmy ostrożni i negatywnie nastawieni wobec walut wschodniej Europy – powiedział Paul Greer, zarządzający z Fidelity International w Londynie, obstawiający dalsze osłabienie złotego i korony wobec dolara. – Region jest najbardziej narażony wśród gospodarek wschodzących w obszarze walut – dodał.

Stratedzy Goldman Sachs oceniają, że waluty gospodarek wschodnioeuropejskich prawdopodobnie będą słabły najmocniej wśród walut gospodarek wschodzących jeśli euro w dłuższym okresie będzie notowane poniżej parytetu wobec dolara. Pod koniec lipca amerykański bank obniżył trzymiesięczny docelowy kurs euro z 1,05 USD do 0,99 USD.

- Europa jest dużo bardziej narażona na tym etapie więc jest rozsądne zakładać, że waluty gospodarek Europy środkowej i wschodniej będą gorzej notowane, szczególnie jeśli para euro dolar spadnie - powiedział Bloombergowi Piotr Matys, analityk walutowy InTouch Capital Markets.

Oliver Harvey, szef analizy walut gospodarek środkowej i wschodniej Europy w Deutsche Banku uważa, że perspektywy nie są wciąż jednoznaczne. Ale i on przyznaje, że zejście euro poniżej parytetu z dolarem może zdecydować o osłabieniu walut Polski, Czech i Węgier.

- Jeżeli zejście poniżej parytetu będzie napędzane przez specyficzne dla euro czynniki, czyli dalsze pogorszenie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i jego wpływ na gospodarkę strefy euro, waluty CE3 będą słabły – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane