Inwestorzy wierzą, że stopy jeszcze spadną

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-01-2008, 00:00

Na amerykańskich parkietach we wtorek było niespokojnie. Indeksy poddawały się wahaniom, dopiero w końcówce mocniej zwyżkując, obrazując nerwowe wyczekiwanie inwestorów na środową decyzję FOMC w sprawie stóp. Mimo ubiegłotygodniowej, zaskakującej obniżki ceny długu, większość graczy liczy na kolejne poluzowanie polityki monetarnej. Z tym, że FOMC będzie „mądrzejszy” o kolejne dane makro, więc istnieje ryzyko, że nie wszystko pójdzie po myśli graczy.

Departament Handlu poinformował we wtorek o zaskakująco wysokim wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w grudniu. Zamiast oczekiwanych 2 proc. proc. wskaźnik wzrósł aż o 5,2 proc. Nieznacznie mniej niż zakładały prognozy spadł z kolei indeks zaufania konsumentów w styczniu. To czynniki przemawiające raczej przeciw obniżce stóp.

Na tle spółek dobrze reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki gorzej wypadli przedstawiciele branży high tech. Nasdaq dopiero w ostatniej godzinie odrobił straty. Przez długi czas spadały m.in. kursy papierów Google i SanDisk. Ta druga firma miała niższe od oczekiwań przychody kwartalne.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane