Inwestorzy wolą Polskę od Turcji

Łukasz Bugaj, DM BOŚ
opublikowano: 18-07-2016, 22:00

Nasz kraj po burzliwym weekendzie nad Bosforem zyskał w oczach inwestorów, co widać było nie tylko na GPW, ale również na rynku walutowym. Piątkowe wydarzenia w Ankarze i Stambule zbiegły się z komunikatem agencji ratingowej Fitch, która nie zmieniła zarówno ratingu Polski, jak i jego perspektywy. To pewne zaskoczenie, gdyż niemała część uczestników rynku spodziewała się zmiany perspektywy ze stabilnej na negatywną, co oznaczałoby pójście śladem wcześniej wytyczonym przez dwie pozostałe główne agencje. Tak się jednak nie stało. Ponadto nasz kraj mógł zyskać na stabilności w porównaniu z burzliwą atmosferą wokół Turcji, której rynek kapitałowy jest bardzo dużym i ważnym składnikiem całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Tym samym część kapitału odpływającego z Stambułu, gdzie giełda traciła ponad 7 proc., mogło trafić nad Wisłę. Lepsze zachowanie GPW wynikało również z udanej sesji piątkowej, która dobrze przygotowała grunt pod wczoraj obserwowane wybicie. Udało się bowiem wejść w obszar luki wykreślonej podczas pamiętnej sesji po referendum nad członkostwem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Inne europejskie parkiety już dawno wykonały podobny ruch i dzisiaj nieco spóźniona Warszawa dołączyła do tego grona. W tym samym czasie na Starym Kontynencie dominowały raczej ostrożne, aczkolwiek wyważone nastroje. Zmiany indeksów nie były duże i oscylowały pomiędzy lekkimi stratami a zwyżkami. Na tym tle zwyżka indeksu WIG20 o 1,6 proc. wyróżniała się pozytywnie.

Takie zachowanie po serii gorszych sesji oczywiście cieszy i każe z większym optymizmem patrzeć w przyszłość, przy założeniu jednak, że nastroje w otoczeniu nie ulegną pogorszeniu. Historia bowiem uczy, że późna poprawa atmosfery wokół GPW zwykle nie prowadziła do długotrwałych zwyżek, gdyż te przerywane były korektą na innych rynkach. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy wolą Polskę od Turcji