Inwestorzy wracają do akcji DGA

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 09-08-2006, 00:00

Kurs akcji DGA, poznańskiej firmy konsultingowej, rósł w trakcie wczorajszej sesji nawet o 24 proc. w reakcji na informację o zakończeniu pierwszego półrocza zyskiem netto. Na zamknięciu notowania wyniosły 22 zł, co daje zwyżkę 12,5 proc. Wcześniej inwestorzy obawiali się, że spółka może nie sprostać oczekiwaniom rynku. Tymczasem osiągnięty przez nią wynik jest również dobrym sygnałem na drugie półrocze. Zarząd podtrzymał prognozę wyników na koniec tego roku.

Wartość akcji DGA zdecydowanie zaczęła odrabiać straty z pierwszego półrocza, kiedy kurs spadł prawie o połowę. Inwestorzy zaczynają doceniać pierwsze rezultaty restrukturyzacji przeprowadzonej w pierwszych dwóch kwartałach, która obejmowała m.in. przemodelowanie portfela kontraktów w kierunku dużych umów o jak najwyższej rentowności.

Ponadto DGA zdecydowanie ograniczyło uzależnienie od umów opartych na tzw. success fee (wynagrodzenie w postaci premii za sukces projektu), które zawiodły w ubiegłym roku, kiedy rząd wstrzymał projekty prywatyzacyjne firm państwowych. Teraz spółka opiera swoje prognozy na przychodach z umów ustalonych na bazie tzw. fixed price (z ustaloną ceną), a te z success fee traktuje jako dodatkowe przychody.

Spółka w pierwszym półroczu osiągnęła 17,43 mln zł przychodów, wobec 18,28 mln zł rok wcześniej. Inwestorzy nie powinni się niepokoić osłabieniem dynamiki sprzedaży. Wynika ono w dużym stopniu ze zmiany zasad rozliczania podatku VAT. Firma będzie go rozliczać tylko od wartości kontraktu, który na nią przypada, a nie, jak dotychczas, od całości umowy realizowanej wraz z podwykonawcami. W ten sposób zmniejszy się dotychczas wysoka dynamika przychodów, ale jednocześnie firma będzie wykazywała większe marże. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami „PB”, motorem wzrostu są projekty finansowane ze środków unijnych. W tym segmencie firma zdobyła kontrakty z programu „turystyka” (łączna wartość ponad 60 mln zł) i ostrzy zęby na kolejne z tzw. zakresu programowania 2007-13. W tym segmencie ma ponad 30-procentową marżę. Podobnie jest w konsultingu zarządczym i finansowym.

Po okresie zastoju związanego ze zmianami na scenie politycznej ruszają także projekty restrukturyzacyjne w dużych przedsiębiorstwach państwowych. Spółka jest na „krótkich listach” w tych przetargach. Może również spodziewać się umów na doradztwo przy projektach inwestycyjnych firm gazowych oraz biopaliwowych.

Wyniki zdecydowanie poniżej oczekiwanych ma segment technologii informatycznych. Zarząd zapowiada, że w drugim półroczu, dzięki nowym produktom (Workflow, systemy antykorupcyjne, CRM), przestanie on być kulą u nogi DGA. W drugim kwartale ogólna rentowność netto konsultingowej spółki wyniosła 11,2 proc. Przy obecnym kursie wskaźnik P/E na koniec bieżącego roku wynosi 17,2. Inwestorzy szybko zdyskontowali sygnały poprawy kondycji DGA. Jednak analiza techniczna nadal pozwala akcjonariuszom na optymizm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu