Inwestorzy wstrzymują się z decyzjami

Konrad Sobiecki
04-08-2008, 09:23

Zgodnie z oczekiwanami, GPW otworzyła się lekko pod kreską, przy mizernych obrotach. Podobna sytuacja panuję i na zagranicznych parkietach. Te dryfują blisko swoich piątkowych zamknięć. Inwestorzy czekają na dane z USA.  

W Europie wybija się londyński FTSE, który zyskuje już prawie 1 proc. Z opublikowanych dotychczas danych, nieco gorszy od prognoz okazał się wskaźnik ceny przemysłu PPI, co przełożyło się na chwilowe ściągnięcie WIG20 na niższe rejony.

Indeks blue chipów najmocniej wspierają dzisiaj BZWBK, TPSA. Telefoniczny monopol TPSA uruchamia dziś program skupu akcji własnych na kwotę do 700mln zł. Mimo spadku cen miedzi zyskują również papiery KGHM. Kotwicami dla WIG20, okazały się dwa największe banki Pekao oraz PKO BP.

Nieco lepsza sytuacja panuję wśród mniejszych spółek. Indeks mWIG40 od początku sesji znajduje się w zielonych rejonach. Wśród spółek na uwagę zasługuje Sygnity.  Po publikacji komunikatu o zwiększeniu zaangażowania przez TFI Pioneer do 5,8 proc. papiery spółki zyskały prawie 3 proc. Po publikacji o skupie przez wiceprzewodniczącego RN, zyskuje również Wandalex.

Po długiej serii wzrostów korektę zaliczają spółki Romana Karkosika. Midas z Krezusem spadają po kilka procent.

Inwestorzy czekają na następne dane makro, o czym świadczy niski poziom obrotów. Do godziny 11:25 wyniosły one jedynie 131 mln zł. Z pozostałych informacji, o godzinie 13:30 z „raportu Challengera” dowiemy się o planowanych zwolnieniach (lipiec), a godzinę później odczytane zostaną przychody i wydatki amerykanów. O godzinie 16 zaś, w fazie "przed zamknięciem" dla naszego parkietu, również z USA, poznamy zamówienia fabryczne (czerwiec).

Inwestorzy będą również oczekiwać decyzji Fedu odnośnie stóp procentowych. Decyzja zapadnie już jutro. Analitycy spodziewają się zachowania obecnej wielkości gł. stopy procentowej na poziomie 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Inwestorzy wstrzymują się z decyzjami