Inwestorzy z eurolandu zarobili dzięki słabnięciu euro

MD
opublikowano: 27-12-2010, 18:12

Inwestorzy z państw należących do strefy euro, którzy kupili w tym roku akcje amerykańskich spółek, mogą osiągnąć największy zysk w dekadzie.

S&P500 wzrósł w tym roku o 23 proc. mierząc w euro, najmocniej od momentu wprowadzenia wspólnej waluty w 1999 roku. W ujęciu dolarowym S&P500 wzrósł o 13 proc. Zakup przez europejskich inwestorów akcji wchodzących w skład japońskiego Nikkei 225 dało im dzięki osłabieniu wartości euro wobec jena 20 proc. wzrost. Japończycy zanotowali w tym samym okresie 2,5 proc. stratę.  

W 2010 roku euro osłabło o ponad 8 proc. wobec dolara. Jeszcze większy, 12 proc. spadek wartości, zanotowało wobec szwedzkiej korony. Przełożyło się to na 39 proc. zysk dla inwestorów z eurolandu, którzy kupili akcje spółek wchodzących w skład OMX Stockholm 30. Dzięki efektom walutowym, indeks szwedzkich blue chipów jest najlepszym w tym roku wskaźnikiem na świecie wśród rynków wschodzących mierząc w euro. 

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane