Inwestorzy z GPW są niezdecydowani

Karolina Czekaj Ipopema TFI
opublikowano: 11-03-2013, 00:00

Najwyraźniej inwestorzy na GPW nie byli przekonani, jak powinni interpretować przekaz płynący od przedstawicieli rady.

Wzeszłym tygodniu spory wpływ na rynki miała decyzja o obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Koszt pieniądza nieoczekiwanie obniżono o 50 pkt baz, do rekordowo niskich 3,25 proc. Temat jest wciąż gorący, bo dziś rano NBP opublikuje kwartalną projekcję inflacji. W raporcie będzie można znaleźć więcej informacji dotyczących prognozowanej ścieżki przebiegu najważniejszych procesów makroekonomicznych.

Na konferencji prasowej po decyzji RPP podano tylko najważniejsze szacunki. Dynamika PKB w tym roku z 50-procentowym prawdopodobieństwem wyniesie 0,6- -2 proc. (poprzednio prognozowano 0,5-2,5 proc.) i 1,4-3,7 proc. w 2014 r. Oznacza to, że decyzja o obniżce aż o pół punktu procentowego wynikała ze znacznego obniżenia prognozowanej inflacji oraz wzrostu PKB w 2013 r. Jednocześnie prognoza wzrostu na 2014 r. została nieznacznie podwyższona, co zapewne jest związane z efektem niższej bazy.

Podsumowując, specjaliści NBP oczekują, że dołek cyklu gospodarczego będzie głębszy, a odbicie w ślad za tym będzie nieznacznie silniejsze. Szukając pozytywnych aspektów obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej, należy podkreślić, że spowolnienie powinno zakończyć się w tym roku, a w kolejnym będziemy mieli już ożywienie.

Czy jednak tak będzie w rzeczywistości? Tego dzisiaj nie wiemy. Możemy jednak przyjmować pewne założenia co do czynników, które będą wpływały na wzrost gospodarczy w najbliższych kwartałach. Niepokojące są dane, które mogą wpływać na dynamikę popytu wewnętrznego. Wzrost bezrobocia oraz stagnacja czy nawet lekki spadek płac realnych nie pozwalają na zbyt optymistyczne wnioski. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja w obszarze inwestycji, które w poprzednim roku wzrosły nieznacznie.

Dane dotyczące inwestycji wskazują, że przedsiębiorstwa nie oceniają przyszłości zbyt pesymistycznie.Dodatkowo, niższe stopy procentowe pozytywnie wpływają na wyniki przedsiębiorstw poprzez obniżenie kosztów obsługi zadłużenia. Ostatnie decyzje rady mogą także wpłynąć na kurs złotego, co może przyczynić się do wzrostu eksportu netto, chociaż w tym zakresie ważniejsza będzie koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych. Potencjalny wzrost popytu zagranicznego oraz inwestycji, a także niskie stopy procentowe, mogą uruchomić wzrost najważniejszego elementu PKB, a mianowicie konsumpcji, co pozwoliłoby na powrót polskiej gospodarki na ścieżkę relatywnie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego.

Najwyraźniej inwestorzy na GPW nie byli przekonani, jak powinni interpretować przekaz płynący od przedstawicieli rady. Wprawdzie w długim terminie wpływ obniżek stóp procentowych na gospodarkę powinien być pozytywny, niemniej jednak tak duże jednorazowe cięcie stóp może rodzić obawy, że w opinii władz monetarnych ocena perspektyw rozwoju sytuacji gospodarczej jest bardziej negatywna niż dotychczas. Zapewne szczegółowa lektura raportu o inflacji pozwoli lepiej zrozumieć uwarunkowania tej decyzji oraz perspektywy kształtowania się sytuacji gospodarczej w najbliższych kwartałach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Czekaj Ipopema TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy z GPW są niezdecydowani